آبشار زمرد ؛ زمرد تالش در دل جنگل زیبای حویق

جلوه طبیعت در دل حویق

آبشار زمرد در شهر حویق در شهرستان تالش قرار دارد. آبشار زمرد همچون نگینی در دل جنگل زیبای حویق می درخشد این آبشار دو قلو به این صورت هستند که یکی از آن ها کوچک و کم آب بوده و دیگری بزرگ و پر آب ، طبیعت و منظره اطراف این آبشار حسی از آرامش را به بازدیدکنندگان و گردشگران خود القا می کند.

این شهر تازه تاسیس از ترکیب دو دهستان چوبر و حویق تشکیل شده است و حدود 5000 نفر جمعیت دارد. این شهر در شمال تالش و در جنوب آستارا قرار دارد . آبشار زمرد در روستایی به نام زمرد قرار دارد و نام خود را از همین روستا برداشته است.

این آبشار در چهار فصل سال خروشان است و منبع آب آن از ییلاقات تالش و در مسیر به سمت این روستا دارای چندین آبشار کوچک دیگر است. در این منطقه دو آبشار قرار دارد که به آبشار دو قلو معروف اند.

آبشار زمرد تالش

ویژگی های آبشار زمرد

این آبشار زیبا و دیدنی ،ارتفاع آبشار بزرگ آن حدود 15 متر است. لازم به ذکر است که به دلیل وجود جلبک و امکان لغزش ، دسترسی به آبشار اصلی کمی مشکل می باشد. آبشار کوچک پلکانی است و از دو پله آبشار با ارتفاع چهار و هشت متری تشکیل شده است.

در زیر این آبشار ها حوضچه ای قرار دارد که آب آن بسیار سرد می باشد و در آن ماهی قزل آلا نیز یافت می شود . مردم و گردشگران در زمان سفر به این آبشار به ماهیگیری از این حوضچه می پردازند. علاوه بر ماهیگیری می توان در فصل های گرم سال در این آب ها آب تنی کرد.

آبشار زمرد حویق تالش

پوشش گیاهی اطراف آبشار

برای رسیدن به آبشار زمرد زیبا نیاز است تا در دل جنگل پیاده روی کنید. همین مسله می تواند زیبایی های موجود را برای شما افزایش دهد. دیدن درختان و پوشش گیاهی این منطقه بسیار لذت بخش استو در جنگل های اطراف آبشار درختانی از جمله موارد زیر وجود دارد.

بلوط ، آکاسیایی ، گلابی ، له له خزر ، شمشاد ، انار ، ارجنگ ، آلوچه ، گردو این تنها بخشی از پوشش گیاهی این منطقه است.

ابشار زمرد تالش

بهترین زمان برای مراجعه به آبشار زمرد تالش

بهترین زمان برای مراجعه به این آبشار در فصول بهار و وایل پاییز است. به علت کوهستانی بودن این منطقه در فصل زمستان بسیار سرد خواهد بود و در فصل تابستان نیز گرمای بیش از حد و شرجی بودن هوا سفر را برای شما سخت خواهد کرد

نگاهی به زندگی مردم در روستای زمرد

اهالی این روستا به کشاورزی و دام داری می پردازند. محصولات این منطقه عبارتند از برنج ، لبنیات ، گیلاس ، و سیب زمینی که هر کدام از آن ها گزینه مناسبی برای خرید سوغات می باشد. از ییلاقات دیدنی این منطقه به برزوبگ ، زرگری ،کته چول میتوان اشاره کرد.

مردم این منطقه دارای لباس های محلی زیبای تالشی و غذاهای بی نظیر هستند که از جمله غذاهای آنها می توان به کویی تره و فویج (ماهی شکم پر) اشاره کرد که هرکدام از آنها به نوبه خود لذیذ و بی نظیر هستند.

سایر جاذبه های تالش

از جمله جاذبه های دیگر تالش می توان به پارک جنگلی سیاه داران ، غار سوباتان ، دریاچه سراگاه ، پارک جنگلی گیسوم اشاره کرد که هر کدام از آنها از مکان های دیدنی و زیبا این شهرستان هستند.

مسیر دسترسی به آبشار زمرد

اگر بخواهید از طریق تالش به این آبشار نزدیک شوید باید به 45 کیلومتری این شهر بروید اگر با بازار حویق نیز آشنا باشید می توانید از 9 کیلومتری آن ، مسیر ورود به محوطه آبشار را مشاهده کنید.


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.