۱۷ اثر تاریخی که باعث مطرح شدن ایران در جهان شدند

0

ایران جاذبه‌های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف مانند طبیعت، کویر، تفریحی، باستانی و… دارد، اما اندکی از آنها برای گردشگران خارجی یا حتی ایرانیان آشنا میباشند. در ایران، آثاری وجود دارند که نه تنها بین مردم ایران، بلکه در سطح جهان مطرح هستند و ثبت یونسکو شده‌اند. در این پست مشهورترین آثار تاریخی ایران را به شما معرفی میکنیم که در جهان مطرح بوده و ثبت یونسکو شده‌اند.

۱. زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل از محوطه‌های باستانی در شوش است و اولین اثری است که در یونسکو ثبت جهانی شده است. این بنا قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد که مربوط به دوره حکومت ایلامی‌ها میباشد.

۲. میدان نقش جهان

دومین اثری که ثبت ملی شد، میدان نقش جهان اصفهان بود. این میدان، قلب تپنده تاریخی شهر اصفهان میباشد که دارای مجموعه‌های تاریخی مانند کاخ عالی قاپو و یا مسجد شیخ لطف‌ الله است.

۳. تخت جمشید

شهرت این اثر بر هیچکس پوشیده نیست. این بنا در دوران‌های مختلف توسط شاهان مختلف هخامنشی ساخته شده‌اند و دارای بخش‌های مختلفی میباشد.

۴. تخت سلیمان

این منطقه از آثار بجا مانده دوران ساسانیان است و شامل یکی از مهم‌ترین آتشکده‌های دوران ساسانی به نام آتشکده آذرگشسب میباشد. این منطقه در دوران قبل از اسلام دارای شکوه و رونق بسیا خاصی بود که با حمله رومیان تخریب گشت.

©Ebrahim Alipoor

۵. ارگ بم

ارگ بم در زلزله سال ۱۳۸۲ نیمه ویران گشت و با کمک‌های فراوان و طی سالهای مختلف بازسازی شد. این اثر در لیست آثار در خطر یونسکو ثبت بود و در سال ۹۲ از این لیست در آمده و به عنوان آثار مهم در یونسکو ثبت گردید.

۶. منطقه قدیمی پاسارگاد

منطقه قدیمی پاسارگاد، دومین اثر این شهر و ششمین اثر ایرانیست که ثبت یونسکو شده و قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد. آرامگاه کورش کبیر نیز در همین منطقه قرار گرفته است.

۷. گنبد سلطانیه

این گنبد در زمان حکومت ایلخانان در شهر سلطانیه که پایتخت ایلخانان بود ساخته شد که مقبره شخصی به نام اولجایتو است.

۸. منطقه بیستون

نقش برجسته و کتیبه داریوش و کتیبه داریوش از ویژگی‌های برجسته این منطقه است. این محوطه نیز در بین یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی قدیمی قرار داشته که به کوه بیستون نیز مربوط میباشد.

۹. مجموعه جهانی کلیسا

سه کلیسای مهم با نام‌های سنت استپانوس، قره سو و کلیسای مریم مقدس در دو استان آذربایجان شرقی و غربی، نهمین اثر ثبت شده مهم در یونسکو میباشد.

۱۰. سازه‌های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر شامل سازه‌های مختلفی از کانا‌ل‌ها، آسیاب‌های آبی و… است که در دوران هخامنشیان و ساسانیان، جهت بهره ‌برداری آب ساخته شده‌اند.

۱۱. بازار تبریز

بژرگترین بازار سرپوشیده در سطح آسیا است که دارای تیمچه‌سراها، کاروانسراها و بازارچه‌های مختلفی است.

۱۲. بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

این بقعه از آثار تاریخی مهم است که در شمال غربی شهر اردبیل قرار گرفته و محد دفن شیخ صفی‌الدین اردبیلی، مقبره شاه اسماعیل صفوی، همسر شاه اسماعیل، مشاهیر بزرگ و کشته‌ شدگان جنگ جالدران است.

۱۳. پرونده زنجیره‌ای باغ‌های ایرانی

این پرونده شامل نه باغ مهم ایرانی با نام‌های باغ فین کاشان، باغ اکبریه بیرجند، باغ شاهزاده ماهان کرمان، باغ ارم شیراز، باغ عباس‌آباد بهشهر، باغ چهلستون اصفهان، باغ دولت‌آباد یزد، باغ پاسارگاد شیراز و باغ پهلوان پور در یزد میباشد.

۱۴. گنبد قابوس

این گنبد در گرگان قرار دارد و بلندترین برج آجری جهان به حساب می‌آید.

۱۵. مسجد جامع اصفهان

از مهم‌ترین ابنیه‌های مذهبی ایران است که در شمال شرقی اصفهان قرار دارد و دارای بخش‌های مهمی میباشد.

۱۶. کاخ گلستان

این بنای قاجاری، معماری زیبا و نفیسی دارد و پانزدهمین اثر جهانی به شمار می‌آید.

۱۷. شهر سوخته

و در آخر، میتوان یکی از شهر‌های پیشرفته باستانی به نام شهر سوخته را نام برد که در لیست آثار یونسکو ثبت شده است. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به شمار میرود و در آن، آثار باستانی بسیاری چون سفال‌های قدیمی و جمجمه زنی با چشم مصنوعی کشف شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − چهارده =