آجیل پلو آذربایجان؛ غذایی با انواع آجیل

0 21

آجیل پلو از غذاهای استان آذربایجان است که در برخی مراسم‌های رسمی پخته میشود. این غذا در شب چهارشنبه‌سوری و یا عید نوروز نیز پخته میشود. با درناتریپ همراه باشید تا با چگونگی تهیه آجیل پلو آذربایجانی آشنا شوید.

مواد لازم

برنج: ۵۰۰ گرم

مرغ بدون استخوان : ۵۰۰ گرم

زرشک و برگه زردآلو: هرکدام ۳۰۰ گرم

برگه قیسی: ۵۰۰ گرم

خلال پسته و خلال بادام: هرکدام ۲۰۰ گرم

زعفران ساییده شده: یک قاشق چایخوری

دو عدد پیاز متوسط

نمک و کره: به مقدار لازم

طرز تهیه

۱. برنج را خیس کنید.

۲. مرغ را بشویید و در سبدی قرار دهید تا آب آن خارج شود. سپس آن را خرد کنید.

۳. قابلمه‌ای از آب را بر روی گاز قرار دهید و بگذارید به جوش آید. سپس برنج را با نمک به آن اضافه کنید و اجازه دهید نیم‌پز شود. سپس آبکشی کنید.

۴. برگه‌های زردآلو را شسته و در ظرفی از آب تا ۲ ساعت قرار دهید.

۵. زرشک را پاک کنید و پس از شستن در سبدی قرار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. قیسی‌ها را بشویید و دصف کنید، سپس آنها را در مقداری آب خیس کنید.

۶. مقداری کره در تابه ریخته و روی شعله قرار دهید. کمی زعفران به آن اضافه کرده و قیسی‌ها را در مخلوط کره و زعفران تفت دهید.

۷. یکی از پیاز‌ها را به صورت خلالی خرد کنید و با کره در تابه‌ای دیگر تفت دهید. برگ‌های زردآلو را در سبدی ریخته و اجازه دهید آبش خارج شود. سپس به پیاز داغ اضافه کنید و آنهارا تفت دهید. زرشک را هم جداگانه در کره یا روغن سرخ کنید.

۸. پیاز دیگر را نیز خلالی خرد کرده و در تابه دیگری با کره و زعفران تفت دهید. سپس تکه‌های مرغ را با نمک به آن اضافه کنید تا سرخ شوند.

۹. در قابلمه، ته آن نان و سیب‌زمینی بگذارید. سپس برنج، مخلوط برگه زردآلو، قیسی، خلال بادام و پسته و زرشک را به صورت لایه لایه آنقدر بریزید تا مواد تمام شود. بعد آن را به روش معمول دم کنید.

0/5 (0 نقد و بررسی)
منبع ایران کوک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 11 =