آنیتا ریکس: ایرانی ها مردمانی خونگرم، مهربان و مهمان نواز هستند


تبلیغات | AD


یک زن گردشگر هلندی که برای نخستین بار به ایران سفر کرده است، ایرانیان را مردمانی خونگرم، مهربان و مهمان نواز توصیف کرده و می‌گوید که ایران کشوری امن برای گردشگران با هر نژاد و ملیتی است.

 آنیتا ریکس (ANITA DIRIX) گردشگر هلندی که سفر خود را در ایران از کوه‌های الموت آغاز کرده است و در برنامه سفرش کاشان، یزد، کرمان، اصفهان، شیراز و تهران را به مدت سه هفته دارد گفت: آنچه در من رغبت ‌ایجاد کرد که به ایران سفر کنم شنیده‌ها در مورد مردم و فرهنگ ایرانیان است

او افزود: ۲۰ سال قبل در هرات افغانستان مشغول به کار بودم و آنجا را دوست داشتم و می‌دانستم ایران نیز گزینه‌ای است که فرهنگ‌هایش به دلیل نزدیکی با هرات شبیه هم هست و می‌توانم درک خوبی از مردمانش داشته باشم.

آنیتا در ادامه گفت: ایران با وجودی که گردشگران زیادی از هلند دارد اما هنوز برای مردم این کشور مشهور و شناخته‌ شده نیست.

این گردشگر هلندی با اشاره به اینکه توانسته است که خودرویی را برای سفر در ایران اجاره کند گفت: در کتاب‌های گردشگری و اطلاعاتی که در مورد ایران برای گردشگران موجود است، نوشته‌ شده ممکن نیست بتوانید در ایران خودرو اجاره کنید و ایران مکانی برای اجاره خودرو ندارد و من خیلی خوشحالم که توانستم خودرویی اجاره کنم.

آنیتا ریکس که اکنون در کرمان بسر می‌برد گفت: بیشترین مکان گردشگری که در استان کرمان مرا جذب خود کرد ارگ قدیم بم بوده و این اثر تاریخی همیشه برای من یک جای گمشده در ذهنم بود و از دیدن آن بسیار خوشحال هستم و بسیار برایم جای شگرفی بود.

وی از اینکه نتوانسته است اطلاعات خیلی خوبی را از اغلب مکان‌های تاریخی کرمان کسب کند اظهار نگرانی کرد و گفت: در بیشتر مکان‌های تاریخی کرمان کسی نبود که خوب بتواند برای من در مورد آنها توضیح دهد و جای راهنمای مکان گردشگری بسیار خالی بود و تنها به توضیحات سردر یا لوحی که در ابتدای مکان گردشگری زده‌شده بود بسنده می کردم .

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

آنیتا اظهار داشت: بروشورهایی برای معرفی ارگ بم در اختیار من قرار دادند اما در مقایسه با توضیحات فارسی بسیار اطلاعات اندکی بود و در کتاب گردشگری نیز بیش از چند پاراگراف نوشته‌ نشده است که با این‌ وجود تنها دیدن این مکان هم برای من بسیار جالب و دیدنی بود.

گردشگر هلندی با بیان اینکه صبح زود برای دیدن ارگ قدیم بم از کرمان راه افتاده است گفت: جاهایی مثل رستوران که به مکان گردشگری نزدیک بود بسته بود و جایی برای استراحت و خوردن غذا وجود نداشت با اینکه اطراف آن بسیار جاها بود که می‌شد از آن‌ها بهترین استفاده را برای پذیرایی از مهمان داشت .

وی بیان داشت: بازار کرمان بسیار زیبا بود و آنچه بیش‌ از حد انتظار و شنیده‌ بودم تعداد افغانستانی‌ها و پاکستانی‌هایی بود که در بازار کرمان مشغول به کار بودند.

این مهمان هلندی حمام گنجعلیخان را فضای خیلی خوب و جالبی دانست که در آن توضیحات خوبی هم داده‌ شده بود و افزود: به دلیل محدودیت وقتی‌ که داشتم می‌خواستم روز بعد ادامه بازدید را انجام دهم که به دلیل تعطیلی مناسبتی، موزه هم‌ بسته بود و مشخص نیست دیگر چه زمانی به ایران برگردم که بتوانم این بازدید را کامل کنم و مثل من مطمئناً کسانی هم بوده‌اند که در روز تعطیل به کرمان آمده و امکان دیدن این موزه یا مکان‌های دیگر گردشگری را به دلیل تعطیلی نداشته‌اند و این اتفاق خوبی نیست.

وی کلوت‌های شهداد را بسیار زیبا عنوان کرد و گفت: از یزد تا شهداد را با خودرو تنها رانندگی کردم و کویر شهداد را با همراهی راهنما رفتم که طلوع آفتاب زیبا را در کویر تجربه کردم که بسیار در ذهن من ماندنی شد.

ریکس در ادامه افزود: با اینکه جی‌ پی‌ اس داشتم اما گاهی با مشکل مواجه می‌شدم و نمی‌توانستم مسیرم را پیدا کنم و در تاریکی نیز به دلیل نبود روشنایی مناسب در جاده و تاریکی مطلق خصوصاً پیدا کردن دور برگردان برایم بسیار دشوار بود که فکر می‌کنم موضوع مهمی است که باید برای آن کاری انجام شود.

ریکس در پایان گفت: دوست دارم باز هم ایران را در برنامه سفرهایم قرار دهم.


تبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.