ارگ تاریخی میشیجان در خمین افتتاح شد

مجتمع گردشگری، تفریحی ارگ تاریخی میشیجان شهرستان خمین پس از ۴ سال مرمت و احیا، با حضور مسئولین شهرستان خمین افتتاح شد.

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با اشاره به ویژگی‌های این بنای تاریخی عنوان کرد: این بنای تاریخی با ارزش استان به‌ صورت ۱۰۰ درصدی از سوی بخش خصوصی به بهره‌برداری رسیده است.

ایزدی با اشاره به هزینه‌ انجام‌ شده برای احیای این بنای با ارزش تاریخی عنوان کرد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای افتتاح و بهره‌برداری از این بنا بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال هزینه کرده است و زمینه اشتغال ۵۰ نفر به صورت مستقیم را ایجاد نموده است.

به گفته وی ارگ میشیجان قرار است به صورت مجموعه گردشگری تفریحی که شامل سفره‌خانه سنتی، کافی‌شاپ، اتلیه عکس، موزه نسخ خطی اسناد و مردم‌شناسی، اقامتگاه و کالسکه‌خانه مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: این ارگ در دوره قاجار بنا شده و در شهرستان خمین کیلومتر ۵ جاده تهران روستای میشیجان علیا واقع است. این بنا توسط برادران پناهی ذبیح ا… و علی‌محمد پناهی سرمایه‌گذاران این مجموعه به بهره‌برداری رسید.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

گفتنی است ارگ تاریخی میشیجان بنایی خشت و گلی متعلق به دوره قاجاریه (۱۱۷۴ هجری شمسی) است که درروستای میشیجان علیا از توابع شهرستان خمین واقع دراستان مرکزی درحاشیه جاده خمین – تهران و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری تهران واقع شده است. شاهزاده حیدرقلی میرزا فرزند حشمت‌الدوله ملقب و معروف به امیرحشمت از نوادگان قاجار که والی منطقه کمره و مالک روستای میشیجان و حدود ۱۵۰ روستای دیگر اطراف آن بوده است‌، درقرن گذشته این عمارت را به عنوان اقامتگاه تابستانی و مرکزی رسیدگی به امور مناطق تحت مالکیت حکومت خود بنا نموده است.

این عمارت در زمینی به شکل مستطیل هشت ضلعی و به مساحت حدود یک هکتار در کنارامامزادگان این روستا بنا شده که ساختمان اصلی آن بصورت بنایی منفرد در دو طبقه با پلان چهار ضلعی و با نمای ترکیبی گچ و آجر در وسط محوطه قرارگرفته و سقف آن بوسیله قاب‌بندی‌های چوبی یکپارچه آراسته شده و محل اقامت امیرحشمت بوده است درشمال و غرب محوطه فضاهایی با کاربری گلخانه، مطبخ، انبارغلات‌، محل اسکان خادمین و حیاط خلوت قراردارد.

عمده مصالح بکار رفته در این بنا، خشت و گل و چوب بوده و سقف اتاق‌ها بصورت طاق آهنگ و طاق‌های چهاربخشی و سقف مسطح چوبی طراحی شده است. در جنوب محوطه کالسکه‌خانه قرار دارد که دارای یک سقف چهارگنبدی است، همچنین درقسمت شمال و جنوب عمارت دو برج دیده‌بانی قرارگرفته است.

در قسمت جنوب شرقی محوطه هشتی ورودی قرار دارد که شامل یک راهرو و چند اتاق با سقف‌های چوبی درطرفین آن است و در زیر اتاق شمالی هشتی یک سیاه‌چال با ورودی مخفی از داخل اطاق قرار دارد که از آن برای زندانی کردن افراد استفاده می‌شده است.

کار مرمت و بازسازی این اثر تاریخی ارزشمند که در سال ۱۳۸۹ شمسی به شماره ۲۹۷۰۵ در فهرست آثارملی ایران نیز ثبت شده است، توسط برادران پناهی و تحت نظر سازمان میراث فرهنگی ازسال ۱۳۹۴ آغازشده و درسال ۱۳۹۷ به اتمام رسیده است.

 

منبع ایکنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.