باداب سورت | چشمه‌های رنگین مازندران

چشمه‌های باداب سورت از نقاط دیدنی ایران هستند که شاید باورتان نشود همچین جاذبه‌ای در ایران قرار دارد. این چشمه‌ها که به چشمه‌های رنگین معروف هستند، در استان مازندران، شهرستان ساری و نزدیک به روستای اروست قرار گرفته‌اند.

در ادامه به بررسی کامل چشمه های سورت پرداخته ایم و به شما پیشنهاد میکنیم این مطلب و ویدئوی آنرا از دست ندهید.

 ثبت در آثار ملی

این چشمه پس از چشمه پامو کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ایران است که در سال ۱۳۸۷ ثبت ملی شد. البته باداب سورت به چشمه های رنگین کمانی معروف و پالموک کاله فاقد این زیباییست.

وجه تسمیه باداب سورت

معنای نام این چشمه‌ها به دو بخش تقسیم میشود. باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر است. در کل مفهوم نام آنرا میتوان به اینگونه توصیف کرد: آب گازداری که شدت اثر آن بالاست. اگر جزو گردشگرانی باشید که به گردش در طبیعت زیاد اهمیت میدهند، قطعا عاشق این جاذبه زیبا خواهید شد.

ویژگی ها

این چشمه شامل دو چشمه کلی با رنگ، بو و مزه‌های مختلف است که چشمه پر آب آن دارای استخری با عمق زیاد و قطری ۱۵ متری است و در تابستان جهت آبتنی استفاده میشود. این چشمه از لحاظ درمانی برای درد‌های مفاصلی، سردرد، بیماری‌های پوستی و بسیاری از بیماری‌های دیگر، بسیار خوب است.

باداب سورت مازندران

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

شوری چشمه اول از چشمه دوم بیشتر است و همین شوری باعث شده که آب آن در زمستان یخ نزند. چشمه دوم در شمال غربی چشمه اول قرار دارد، دارای رنگی قرمز و نارنجی بوده و آبی تلخ مزه دارد. رسوبات مختلف از مواد مختلف مانند آهن، چشمه‌ها را به رنگ‌های زیبایی نقاشی کرده و به شکل تپه‌هایی با ارتفاع کم در آورده است. انعکاس نور خورشید به خصوص در هنگام غروب، منظره‌ای شگفت انگیز خلق میکند.

این چشمه‌ها نوعی ژئوپارک محسوب میشوند که تشکیل آنها به دوره چهارم زمین‌شناسی برمیگردد. مهم‌ترین چیزی که شما را محو تماشای چشمه‌ها خواهد کرد، پلکانی بودن و زیبایی رنگین کمانی آن است که رنگ‌های مختلف آن به دلیل وجود املاح مختلف در آبهاست.

بهترین فصل برای سفر

اگر قصد سفر به این مکان را دارید، بهترین زمان  اواخر بهار و اوایل تابستان ( اردیبهشت ماه ) است.

باداب سورت

باداب سورت کجاست ؟

جهت دسترسی به این چشمه‌ها، باید راه تلمادره را به سمت روستای اروست پیش بگیرید. پس از رسیدن به تلمادره، یک پاسگاه پلیس خواهید دید. جاده رو به روی این پاسگاه به روستای اروست میرسد و چشمه‌ها در حریم روستا قرار گرفته‌اند.

چشمه سورت

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان ساری، روستای اروست، چشمه‌های رنگین باداب سورت


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.