بازی‌های محلی و بومی استان مازندران

بازی‌های محلی و بومی استان مازندران

بازی‌های محلی و بومی استان مازندران

بازی‌های محلی یا بومی و یا حتی متناسب به کشور خاصی از قدیم تا کنون جزو سرگرمی‌های قشر خاصی به حساب می‌آیند که امروزه نیز در برخی استان‌ها انجام میشوند. در این پست قصد داریم شمارا با چندتا از بازی‌های محلی استان مازندران آشنا کنیم. با درناتریپ همراه باشید.

۱٫ رزین کا

رزین وسیله‌ای چوبی به شکل y است که تکه نوارهای پلاستیکی به دو سر آن بسته میشود. بازیکن با گذاشتن سنگ بین دو لاستیک، کشیدن آن به عقب و پرتاب سنگ، گنجشگ شکار میکند.

۲. آغوزکا

بازیکنان دو به دو چندین گردو روی هم میچینند و با گردویی دیگر به گردوها میزنند. بازیکن اول که به گردو بزند تقریبا برنده است و بقیه بازیکنان نیز باید به تیره او بزنند. هرکس موفق شد به گردوها بزند، برنده محسوب میشود.

۳. ریسمان بازی

از بازی‌هایی است که معمولا در مراسم عروسی برگزار میشود. در این بازی دو نفر هستند که یکی به عنوان بند باز روی طناب راه میرود و دیگری به عنوان شیطان پایین می‌ایستد. بندباز باید با دوچرخه یا با گذاشتن سینی روی سر خود به روی طناب راه برود و شیطان در پایین طناب با در آوردن شکلک تماشاچیان را سرگرم میکند. بعد از پایان نمایش، شیطان با چرخیدن بین تماشاچیان پول و شیرینی جمع میکند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۴. گاو جنگی

این بازی با عنوان تشک جنگی نیز شناخته میشود. این مسابقه سالانه در اوایل مرداد برگزار میشود و مدت آن ۱۰ روز است که قبل از برگزاری آن، اهالی محل پولی به عنوان هزینه‌های ضروری جمع میکنند. با پخش نامه برگزاری مسابقه در مناطق اطراف، تماشایان جهت تماشای مسابقه نیز گردآوری خواهند شد.

۵. چلیک مارکا

برای بازی دو تکه چوب بزرگ لازم است که به آنها چلیک یا مارگا گفته میشود. بازیکنان دو گروه میشوند. اعضای گروه اول در ابتدا چوب را روی گودالی قرار میدهند و با چوب دیگر به زیر آن میزنند و آنرا به هوا پرتاب میکنند. چوب هر کدام از بازیکنان که مسافت بیشتری را طی کند‌‌‌، آن گروه برنده است و بازندگان باید به برندگان سواری بدهند.

۶. سوچلا

از منابع درآمد در روستاهای مرکزی مازندران، شکار پرنده به روش سنتی در آب بندان به هنگام کم‌آبی است. این کار با شکار پرندگان مهاجر که در اواسط پاییز به این مناطق کوچ میکنند صورت میگیرد.

۹۵۱۰۲۷۰۶

۷. کشتی لوچو

کشتی لوچو از کشتی های محلی استان مازندران است و در گذشته در مراسم عروسی اجرا می شد، اما امروزه در بعضی از نقاط استان این کشتی همه ساله درتابستان انجام می شود.

منبع نمناک بیتوته

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.