بروجرد؛ پاریس کوچولوی ایران را بشناسید!

پاریس کوچولوی ایران را بشناسید!

0

پاریس کوچولو ی ایران یکی لقب یکی از جالبترین شهرهای استان لرستان است. بروجرد که به پاریس کوچک معروف است. بروجرد به خاطر آب هوای خوبش و جاذبه های طبیعی که دارد در بین مردم منطقه معروف است. مردم بروجرد را می توان خوش گذران ترین مردم دانست. همه در حال تفریح و گشت و گذار هستند و معمولاً در تمامی روزهای هفته پارک ها شلوغند و به قدری که با خود شک می کنید که مگر امروز روز تعطیل است!!!

شهرستان بروجرد، دومین شهر پرجمعیت استان لرستان می باشد و در رده بندی شهر های پرجمعیت ایران نیز، جایگاه سی و نهم را به خود اختصاص داده است.

تپه جغا در بروجرد پاریس کوچولوی ایران
مجسمه ی آرش کامنگیر در تپه چغا بروجرد

پاریس کوچلو یا همان بروجرد از جنبه تاریخی دارای اهمیت است و دلیل این اهمیت وجود آثار تاریخی حاصله از دشت سیلاخور بوده که متعلق به زمان های پیش از تاریخ است.دشت سیلاخور گسترده ترین زمین هموار در سرتاسر استان لرستان است. طبق شواهد موجود این دشت به همراه بروجرد در طول تاریخ شاهد جنگ های بسیاری بوده اند.

پست های مرتبط

لباس محلی مردان لر

یکی از علت هایی که این شهر را به پاریس شبیه می دانند این است که اگر فردی از بام بروجرد به سمت غرب نگاه کند، دهکده هایی را می بیند که چنین منظره ای تنها در اروپا قابل دیدن است.

علت دیگر نیز این است که اطراف شهر بر اساس توپوگرافی شباهت خاصی به پاریس دارد و به همین دلیل بروجرد پایتخت کوهنوردی ایران نیز معرفی می گردد.

در سال ۱۳۸۹ بروجرد را پایتخت انیمیشن ایران نامیدند زیرا شرکت های مختلف انیمیشن سازی در این شهر فعالیت می کنند. همچنین بروجرد شهر ملی ورشو در ایران است و به عنوان پایتخت ورشو شناخته می شود.

پاریس کوچلو ی ایران
پارک شهید بهشتی یا همان پارک سماور بروجرد

در بروجرد نویسندگان و شاعرانی برجسته همچون، علامه شهیدی، عبدالحسین زرین کوب، اوستا، استاد موسیقی دانی مانند لوریس چکناواریان مثل پاریس متولد شده اند و از این نظر این شهر را می توان شهری فرهنگی نیز به شمار آورد.

بقعه شاه زواریون بروجرد، پل قلعه حاتم، بازار بروجرد، امام زاده قاسم، قلعه یزدکرد، گردشگاه چغا، سرآب کرتول و.. را می توان از جاذبه های تاریخی، طبیعی و مذهبی بروجرد دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =