بوستان باغ ایرانی تهران، بهشت پایتخت نشینان

0

شاید تهران برایتان یادآور هوای آلوده و ترافیک و هیاهو و سروصدا باشد. اما در همین تهران پرهیاهو بوستان بسیار زیبایی وجود دارد که به واقع بهشتی برای ساکنین پایتخت کشورمان محسوب می‌شود. با درناتریپ همراه باشید تا با بوستان باغ ایرانی تهران آشنا شویم. جایی که معماری آن نماد باغ های ایرانی قدیمی است و درختان کهنسال به همراه گل های رنگارنگ آن آنقدر روح نواز است که تجربه‌ی قدم زدن در این باغ به یکی از لذت بخش ترین خاطرات پیک نیک شما تبدیل خواهد شد.

بوستان باغ ایرانی

بوستان باغ ایرانی تهران (Persian Garden) یک باغ قدیمی واقع در محله‌ی ده ونک تهران است که مساحتی در حدود سه و نیم هکتار دارد. حدود دو و نیم هکتار از این باغ پوشیده از درخت و گل و گیاه است. بعضی از درختان این باغ تا 250 سال عمر دارند.

ورودی های باغ

باغ ایرانی 4 ورودی دارد. یک ورودی در شرق، یک ورودی در غرب، یکی در سمت جنوب و دیگری در جنوب غربی. در یکی از ورودی های آن تابلویی به نام مهندس علی محمد مختاری به چشم می‌خورد که در سال 93 زحمات زیادی برای این منطقه کشیده است.

ورودی های شرقی و غربی باغ ایرانی، به صورت قرینه‌ی هم ساخته شده اند. هر دوی آنها سازه‌هایی مرتفع، مشبک، آجری و زیبا هستند که به لوسترهایی سبز رنگ مزّین شده‌اند.

کوشک، ساختمان اصلی

در شمالی ترین بخش باغ ایرانی، یک ساختمان اصلی وجود دارد که آن را به عنوان کوشک می‌شناسند. معماری کوشک به سبک معماری قدیمی ایرانی است. دلیل اینکه اینجا را باغ ایرانی نامیده اند نیز همین است. چون نکات معماری و اصول ساخت باغ های ایرانی در آن رعایت شده است.

رو به روی کوشک اصلی و در کنار حوض های میانی باغ نیز یک سازه طاقی شکل به چشم می خورد که طاق میانی خوانده می‌شود و نمای متفاوتی به باغ ایرانی افزوده است.

ویژگی باغ های ایرانی

ساختار مهندسی و محل قرارگیری درخت ها در معماری باغ های ایرانی به این گونه است که باغ های ایرانی معمولاً کمی شیب دارند و دورتا دور آن ها دیوار پوشیده شده و جوی آب در سرتاسر آن وجود دارد. در واقع هیچ باغ ایرانی سراغ ندارید که محل گذر آب نبوده باشد. وجود یک ساختمان اصلی در مرکز باغ نیز ویژگی دیگر باغ های ایرانی است و تمام این ویژگی ها در باغ ایرانی ده ونک تهران رعایت شده است.

از جمله اِلمان‌های به کار رفته در ساختار باغ ایرانی ده ونک می‌توان به وجود حوض‌های متعدد و فواره‌ها، وجود سردرهای طاقی شکل در ورودی‌ها و استفاده از گل‌ها و گیاهان که مختص به اقلیم ایرانی است، همچنین وجود ردیف‌های کاج ایرانی و سرو سیمین اشاره کرد.

جشنواره ی گل های لاله

باغ ایرانی پر از گل های لاله است؛ به گونه ای که در بهار جشنواره‌ی گوناگونی از گل ها مخصوصاً گل های لاله در باغ ایرانی برپا می‌شود. در جای جای باغ می‌توان گل های لاله را دید؛ به ویژه اگر در اردیبهشت ماه به باغ ایرانی بیایید نژادهای مختلف گل های لاله را می‌توانید ببینید. وجود این گل های لاله، صفا و زیبایی بی نظیری به باغ می‌بخشد و بهار باغ ایرانی را بسیار دل انگیز کرده است.

درختان و گونه های گیاهی

دو و نیم هکتار از سطح بوستان باغ ایرانی به فضای سبز اختصاص داده شده است. در احداث فضای سبزِ بوستان، درختان قدیمی موجود حفظ شده‌اند و گونه های گیاهی دیگر از قبیل برگ نو، برگ بو، زرشک، شیر خشت، مورد، پیراکانتا، انواع رز و نسترن و بوته های فصلی و دائمی به آن اضافه شده است.

کتابخانه باغ ایرانی

در بوستانِ زیبایِ باغ ایرانی ده ونکِ تهران، دو کتابخانه وجود دارد. کتابخانه‌ی مخصوص خانم ها که در بخش شمالی باغ قرار دارد و کتابخانه‌ی آقایان که در بخش کوشک اصلی است و روی سردر آن نوشته شده است “کتابخانه‌ی اهدایی مقام معظم رهبری”. گفتنی است که اکثر کتابهای موجود در این دو کتابخانه کتابهای مذهبی است.

ویژگی های مفرح باغ

یکی از ویژگی های باغ ایرانی وجود حوض ها و فواره ها در قسمت های عمده‌ی باغ است. وجود آبنماها و حوض هایی که از این سو به آن سو کشیده شده اند، به عنوان یکی از اِلِمان های باغ هایِ ایرانی، فضای باغ را بسیار مفرح کرده است.

همچنین از ویژگی‌های دلپذیر و جالب توجه باغ ایرانی، وجود لوسترهایی با طراحی سبز و آبی در سردرها و ساختمان کوشک است. از ویژگی‌های دیگر بوستان باغ ایرانی می‌توان به مناسب سازی گذرگاه‌ها برای گذر معلولین یاد کرد که بهره‌گیری از این بوستان را برای آنها ساده‌تر می‌کند.

گلکاری های بسیار زیبا در کنار درختان سر به فلک کشیده و نیمکت هایی که می توانید روی آنها بنشینید و از زیباییهای این باغ لذت ببرید، از ویژگی های بسیار زیبای باغ ایرانی است.

آدرس باغ

باغ ایرانی تهران در خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار گرفته است.

منابع تاریخ ما تسنیم

پاسخ بدهید.

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.