جاهای دیدنی نوشهر؛ حتما خوانید!

نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. شهر نوشهر مرکز شهرستان نوشهر در استان مازندران است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۴۹٬۴۰۵ نفر بوده‌است. نوشهر مهمترین شهر غرب استان مازندران می باشد.زبان مردم این شهرستان زبان مازندرانیبا گویش کجوری است که به گویش مردم شهرستان نور و چالوس شباهت دارد.بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر است که یک بخش تاریخی است و در گذشته پایتخت سرزمین کهن رویال بود که متشکل ازشهرستان نور،نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابل و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت و سلسلهٔ پادوسپانیان در آنجا حکومت می‌کرد.در این مطلب قصد داریم شما را با جاهای دیدنی نوشهر آشنا کنیم.

روستای حیرت

روستای حیرت حدود ۵۰ کیلو متری شهر بندری نوشهر واقع شده است .این روستا در جاده چالوس قرار دارد بعد از مرزن آباداز دوآب فرعی به سمت شرق و پول وجود دارد که شما را به روستای حیرت می برد از ویژگی‌های شاخص روستای حیرت باید به آب‌وهوای سبکش اشاره کنیم.در فصول مختلف سال، شرجی‌بودن و گرما به سراغتان نمی‌آید و همیشه هوایی پاک، خنک و لطیف صورت‌تان را نوازش می‌کند. زیبا نیست؟د .چشمه های آب گرم دلم معروف به لارو ,چشمه های متعدد کچل ، کنسنو ، سر چشمه، دل دل چشمه ، کچیک چشمه، گته چشمه ، دروزن چشمه و چشمه های درلو دره و چشمه های متعدد ازرچال و … از دیگر جاذبه های این روستای زیباست.برنجی که توسط کشاورزان زحمتکش روستای حیرت کشت می شود یکی از مرغوبترین برنجهاست و مشتریان بسیار زیادی در منطقه و حتی برخی ازشهرهای استان تهران دارد .

روستای کوشک سرا

روستای کوشک سرا که یکی از جاذبه های شهرستان نوشهر و از بزرگ ترین روستاهای مازندران به شمار می رود، در منطقه جلگه‌ای البرز واقع شده و از شمال به جاده نوشهر و چالوس، از جنوب به جنگل های سرسبز، از شرق به روستاهای نیرنگ و تازه آباد و از غرب به شهرستان چالوس محدود شده است. این روستا که گفته می شود قدمتی بیش از ۵ قرن دارد در گذشته‌ دور نامش “کران” بوده است که بعدها به “کوشک سرا” تغییر نام یافته است.

روستای کندلوس

باید بدانید که روستای کندلوس زیبا یکی از مکان های دیدنی نوشهر و جایی بسیار سبز و دلرباست. کندلوس در ۷۵ کیلومتری نوشهر قرار دارد. تمام معابر روستا هم با سنگ‌فرش پوشانده شده‌اند. این سنگ‌فرش‌ها نمای زیبایی به روستا داده‌اند. خبر خوش درباره کندلوس، این است که اجازه ساخت‌وساز در آن وجود ندارد و به همین خاطر، بافت قدیمی و خانه‌های نقلی و کاه‌گلی آن حفظ شده‌اند. در بازدید از کندلوس می‌توانید به موزه‌ مردم‌شناسی آن هم سر بزنید. در این موزه، کتاب‌های قدیمی و اشیای تاریخی دیده می‌شود.

روستای لرگان

در اطراف نوشهر، روستاهای بسیار زیبایی وجود دارد که با پیمودن مسافتی اندک می‌توانید به آنها سر بزنید و حتی چند شب را در آنجا بگذرانید.روستای لرگان بسیار دیدنی است و در ۶۵ کیلومتری نوشهر قرار دارد. لرگان، روستایی ییلاقی است و اگر قصد دیدن آن را دارید باید تابستان راهی روستا شوید.پوشش گیاهی لرگان متنوع است و اصلا نام آن هم از روی نوعی درخت گردو موسوم به لَرگ گرفته شده و به خاطر وجود این درخت به روستا، لرگان می‌گویند. جنگل‌های سبز و انبوه اطراف روستا جان می‌دهد برای گشت‌وگذاری تابستانی و لذت‌بردن از هوای پاک آن.

تالاب ارواح

تالابی در میان جنگلی انبوه که از میان آب، درختانی خشک‌شده بیرون زده‌اند. اما چرا درختان درون آب، خشک شده‌اند؟‌ چرا در جوار مه موجود در سطح دریاچه فضایی وحشتناک حاکم است؟ ماجرا از این قرار است که درختان این ناحیه در اثر تماس زیاد با آب به حالت پوسیده درآمده‌اند، مه هم که عضوی جدایی‌ناپذیر از جنگل‌های شمالی است. پس بهتر است، ماجرا را وحشتناک نکنیم.تالاب ارواح از جاهای دیدنی نوشهر است. حتما در سفرتان به این شهر به آن سری بزنید و اصلا نترسید. همان‌طور که دیدید، حتی تلاش‌های ما هم برای وحشتناک‌ جلوه دادن این تالاب زیبا ناکام ماند. پس تالاب ارواح را به خاطر بسپارید.

دیو چشمه

دیو چشمه یکی از مکان های دیدنی نوشهر است. آب این چشمه بسیار صاف و گواراست. این چشمه در ۲۴ کیلومتری دوراهی چالوس به کجور قرار دارد و ضرب‌المثل جالبی هم درباره آن نقل می‌شود. نوشهری‌ها می‌گویند: «هرکسی آب دیو چشمه را بخورد باز هم به آنجا بازخواهد گشت». حتی اگر در تابستان هم به دیو چشمه بروید، آب آن خنک و گواراست.

دریاچه خضر نبی

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

دریاچه خضرنبی هم یکی دیگر از مکان های دیدنی نوشهر است که نیم‌متر هکتار مساحت و پنج متر عمق دارد. آب دریاچه هم شیرین و طیفی از رنگ سبز در آن نمایان است. دریاچه خضرنبی در شمال نوشهر قرار گرفته و محیط مناسبی برای رشد گیاهان مختلف و حیوانات گوناگون است. همین مهمان‌نوازی دریاچه بوده که باعث شده تا گونه‌های مختلفی از جانداران در حوالی آن زندگی کنند. در گذشته‌ها اعتقاد داشتند که این دریاچه مقدس است. از علت این موضوع زیاد باخبر نیستیم. در هر حال، دریاچه خضر از جاهای دیدنی نوشهر است که دیدن آن را به شما توصیه می‌کنیم.

دریاچه فراخین

فراخین در ۵ کیلومتری روستای چلندر نوشهر است. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم در ۲۰ کیلومتری نوشهر در مسیر رسیدن به کوه‌های البرز است. پیدا کردن تالاب کمی سخت است پس اگر قصد کرده‌اید که آن را ببینید یا خوب نشانی آن را بپرسید و یاد بگیرید یا با راهنمایی خبره راهی تالاب شوید.

تنگ‌دار

تنگ‌دار دره‌ای بسیار عمیق و باریک است که از وسط‌ آن رودخانه‌ای می‌گذرد. برای رفتن به این منطقه اگر از جاده چالوس حرکت کنیم، در دوراهی چالوس و نوشهر به سمت نوشهر می‌پیچیم و وارد جاده کشک‌سرا می‌شویم. این جاده ۸ کیلومتر قبل از نوشهر در جاده باریکی از کنار پلی در سمت راست به روستا می‌رسد. بعد از کوشک‌سرا یا همان کشک سرا وارد یک جاده خاکی می‌شوید و در دوراهی به سمت راست حرکت می‌کنید تا به پل رودخانه کرکو برسید. اینجا باید خودروی خود را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید. تابستان مناسب‌ترین فصل برای آب‌تنی در تنگ‌دار است.

آبشار زانوس

آبشار زانوس یا اوپاچ هم از یکی دیگر از مکان های دیدنی نوشهر است. میل شما چیست؟ دوست دارید این آبشار را زانوس صدا کنید یا اوپاچ. زانوس در زبان محلی به معنای محل رویش درخت چنار است. اوپاچ هم که اگر کمی دقت کنید، خودتان متوجه می‌شود؛ او + پاچ، یعنی آب‌پاش. هر دوی این نام‌ها هم با دلیل و منطق انتخاب شده‌اند.زانوس یعنی محل رویش چنار چون در حوالی این آبشار نسبتا مرتفع، درختان چنار پرتعدادند و اوپاچ هم که یعنی آب‌پاش  و سرازیر شدن آب از ارتفاع به سمت پایین باعث شده تا چنین نامی برای آبشار انتخاب شود. حوالی آبشار زانوس منطقه‌ای ییلاقی است. تابستان‌ها برای سر زدن به زانوس را به خاطر بسپارید. زانوس از توابع نوشهر در کجور است و برای رسیدن به آن باید مسیر جاده چالوس را پیش بگیرید.

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی‌سنگان از جاهای دیدنی نوشهر است. در حوالی سال ۱۳۴۴ با طراحی مهندسان خبره، این پارک سازمان‌دهی و ساخته شده و از فضای جنگل محافظت شده تا هم طبیعت آسیب نبیند و هم مکانی تفریحی برای گردشگران به وجود بیاید.مثلا در سی‌سنگان، نوع خاصی از شمشاد وجود دارد که تلاش می‌شود تا از آن حراست و مراقبت شود. پارک سی‌سنگان در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد و در بخش شمالی خود به دریای خزر می‌رسد. دیدن آن به گردشگران به شدت توصیه می‌شود چون هم فضای جنگلی زیبا را می‌بینند و هم از ساحل زیبای دریا لذت خواهند برد.

سد آویدار

در حوالی ۳۰ کیلومتری نوشهر در سمت شرقی این شهر قرار دارد و یکی از مکان های دیدنی نوشهر است. از سد آویدر برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود اما منطقه‌ای جذاب برای گردشگری هم هست.آب‌وهوای اطراف این منطقه بسیار مطبوع و بدون رطوبت است. در کنار سد، مجموعه‌ای برای گردشگری فراهم شده و می‌توانید رستوران، سوپرمارکت، سفره‌خانه سنتی، عکاسی سنتی را ببینید و از امکانات تفریحی مانند اسب‌سواری، قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری استفاده کنید.

پلاژ استیرا

نوشهر زیبا شهری ساحلی است. پلاژ سیترا هم پلاژی عالی برای قدم‌زدن در کنار ساحل و استفاده از امکانات و خدمات تفریحی مختلف است. مثلا اگر اهل جت‌اسکی باشید یا از اسکی روی آب خوشتان بیاید، اگر  به قایق‌سواری عشق می‌ورزید و اسب‌سواری در ساحل را دوست دارید، در پلاژ سیترا به شما خوش خواهد گذشت. کارتینگ و رستوران‌هایی هم در حوالی ساحل وجود دارد که می‌توانید از خدمات‌شان در مدت حضورتان در پلاژ استفاده کنید.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.