جزیره لارک؛ زیبا و ناشناخته

جزیره لارک؛ زیبا و ناشناخته


تبلیغات | AD


لارک یکی از جزایر خلیج فارس در استان هرمزگان است و با وجود اینکه بخش‌هایی از آن جذاب به نظر میرسند، اما از دید خیلیها ناشناخته است. با درناتریپ همراه باشید تا به بررسی جزیره لارک بپردازیم.

توضیحات

جزیره لارک با وجود اینکه دارای سکنه میباشد و زیبایی‌های خاصی نیز دارد، اما از دید خیلیها ناشناخته بوده و مانند جزایر کیش و قشم، زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد. این جزیره مساحتی حدود ۷۷ کیلومتر مربع دارد که در فاصله ۱۵ کیلومتری جزیره قشم و ۳۱ کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است.

منبع درآمد در این جزیره از طریق صیدماهی و غواصی است. کشاورزی در این جزیره انجام نمیشود ولی دامداری به روشی سنتی در این جزیره رواج دارد. در این جزیره نیز تعدادی معادن طبیعی نیز چون معدن سنگ نمک، سنگ سفید، گوگرد و سنگ آهن میباشد. بلندترین نقطه این جزیره ۱۳۸ متر از سطح دریاست. آب آشامیدنی جزیره از بندرعباس به آن حمل میشود و همچنین آب برکه‌ها و چاه‌های آن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. گویش مردم این جزیره نوعی گویش لری به نام کمزاری است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

بخش مسکونی آن دارای جمعیت اندک ۲۰۰ نفر است که به بخش روستایی محدود میشود. حدود ۶ ماه از سال‌، هوای جزیره گرم بوده و ۶ ماه دیگر آن نیز هوا معتدل است. در این جزیره یک قلعه پرتغالی وجود دارد که قدمت آن به دوره استعمارگری پرتغالی‌ها در عهد صفویه برمیگردد. قلعه پرتغالی‌ها در گذشته به آن توجه زیادی میشده که اکنون به حال خود رها شده است.

در قبرستان‌های این محل، آتشدان‌های سفالی استفاده شده که در آن ذغال ریخته و به همراه آن نیز اسپند دود میکنند که برای گرامیداشت مردگان استفاده میشود. در این جزیره، شما میتوانید آهوان یا خرگوشانی را ببینید که به صورت بومی زندگی میکنند.

از تمامی این‌ها که بگذریم، میتوان به سواحل صدفی نیز اشاره کرد که به علت وجود پلانکتون‌هایی در آن نیز در شب جلوه‌ زیبایی دارند.

این جزیره امکانات رفاهی چندانی در اختیار مسافران قرار نمیدهد و به همین دلیل نیز مسافران سفری بسیار کوتاه را به این جزیره دارند. وسیله نقلیه‌ای به جز موتورسیکلت در این جزیره وجود ندارد که آن هم به صورت اندک یافت میشود. مرکز خریدی نیز در این جزیره نیس و تنها یک مغازه کوچک فاقد کارت خوان یا عابر بانک در این جزیره وجود دارد که ساکنان جزیره، اجناس مورد نیاز خود را از آنجا خریداری میکنند.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””]آدرس: ایران، استان هرمزگان، جزیره لارک.

منبع ویکی سفر ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.