جنگل های راش مازندران

تجربه‌ی قدم زدنی رویایی در سکوت و سرسبزی و طراوتی چشم نواز!

0

شمال ایران، همواره برایمان تداعی کننده‌ی سرسبزی و طراوت و روح سرزندگی بوده است. به طوری که این سرسبزی و طراوت را می‌توان  در اکثر مناطق شمال کشورمان مشاهده کرد. بیراه نیست که این منطقه همیشه یکی از اولین مقاصد مورد نظر برای تفریح و گردشگری تمامی مردم ایران است. جاذبه‌های شمال ایران بسیار فراوان است و صحبت از آن تمامی ندارد و دیدن آن به قدر عمر آدمی وقت می‌طلبد. امروز در درناتریپ می‌خواهیم یکی از بکرترین و زیباترین طبیعت شمال ایران عزیزمان را معرفی کنیم و آن را بیشتر بشناسیم؛ جنگل راش مازندران؛ طبیعتی زیبا پوشیده از درختان راش که خداوند مهربان به ما ارزانی داشته و باید در حفظ و نگهداری اش کوشا باشیم.

جنگل های راش همانطور که از نامش پیداست پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و تنومند راش است، فقط راش؛ و این تفاوت این جنگل با سایر جنگل هاست. این جنگل رازآلود و زیبا در استان مازندران، بخش دودانگه ی شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده واقع شده است. این جنگل با ساری حدود صد کیلومتر فاصله دارد و از تعریف خودش که بگذریم، حتی مسیر رسیدن به جنگل هم آنقدر دیدنی است که آدمی دلش نمی‌آید یک لحظه چشم برهم بگذارد، نکند کمی از زیبایی مسیر را نادیده برگردد!

به خود جنگل که می‌رسیم طبیعتی بکر پیش روی ماست. درختان باصلابت و تنومند راش که تا به آسمان قد برافراشته اند، آرامش روحی و سکوتی گیرا که گهگاه با صدای لطیف نغمه‌های پرندگان درمی‌آمیزد، قدم زدن در هوای مطلوب و مطبوع و دلپذیز و پراکسیژن جنگل راش، تنفسی که با هر دم و بازدم خود گویی جان تازه‌ای در روح و جسممان دمیده می‌شود، تنها بخشی از زیبایی های جنگل راش است؛ در واقع هر چه بگوییم باز هم بخش دیگری از آن ناگفته می‌ماند. باید آمد و دید و قدم زد و نفس کشید؛ باید مدهوش شد؛ غرق و محو شد در این زیبایی!

قدمت درختان راش چیزی در حدود چهل میلیون سال است و به دوران ژوراسیک برمی‌گردد. درختان راش بخشی از جنگل باستانی هیرکانی هستند که این نام به معنای سرزمین گرگ هاست. ارتفاع درختان راش منطقه به 40 متر نیز می‌رسد و عمر آن در حدود 150 سال یا بیشتر است. مساحتی بالغ بر دو میلیون هکتار از سرزمینمان ایران به این جاذبه و شاهکار طبیعی اختصاص دارد.

درخت راش در جلگه تقریباً نایاب است، اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان است. این درختان در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریاو در جنگل‌های خالص آن یافت می‌شود. درخت راش شاخ و برگ فراوانی دارد. در خصوص چوب درختان راش نیز باید گفت چوب این درخت بسیار با ارزش و مقاوم است و از آن در ساخت وسایل و خانه‌های چوبی و ساختن در و پنجره استفاده می‌شود.

جنگل راش علاوه بر زیبایی خیره کننده و مسحورکننده اش در بهار و مخصوصاً اردیبهشت ماه، مقصد بسیار مناسبی نیز برای علاقه مندان فصل پاییز است. در پاییز جنگل راش طبیعتی دیدنی دارد. رنگ پاییزی درختان جنگل، مه و بوی نم باران، چوب و خاک باران خورده به علاوه‌ی فرشی خوشرنگ از جنس برگ پهن درختان راش، منظره ای دیدنی و رویایی ایجاد می‌کند. گویی آدمی در رویای شیرینی سیر می‌کند و به همین دلیل است که دیگر گذشت زمان معنایی ندارد. می‌شود ساعت‌ها در لابه‌لای درختان قدم زد و نفس کشید و روح و جسم را تازه کرد.

می‌توان گفت که بهترین زمان برای رفتن به این منطقه فصل تابستان است. همانطور که پیش‌تر گفتیم، این جنگل در ارتفاع بالایی قرار دارد و لازم است لباس های گرم ، کیسه خواب و مواد غذایی فاسد نشدنی همراه داشته باشید. همچنین همانطور که به نظر می‌رسد جنگل راش، مکان بسیار مناسبی برای تفریحاتی چون کمپینگ، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و عکاسی است؛ پس حتماً تجهیزاتی چون کفش پیاده‌روی و کوه‌پیمایی، مواد غذایی کنسرو شده، لباس گرم، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی با خود به همراه داشته باشید.

پاسخ بدهید.

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.