خانه تاریخی ملک زاده

یزد به عنوان شهر خشتی در ایران و یا شهر بادگیرها شناخته میشود و دارای آثار تاریخی زیادی میباشد که خانه تاریخی ملک زاده از جمله همین آثار تاریخیست. در این پست درناتریپ قصد دارد شما را با خانه تاریخی ملک زاده آشنا سازد.

خانه تاریخی ملک زاده
خانه تاریخی ملک زاده

آشنایی

خانه تاریخی ملک زاده مربوط به دوره قاجاریه میباشد. این خانه نام اصلیش خانه هنر است که در منطقه نام آشنای فهادان قرار دارد و در این منطقه، آثار تاریخی دیگری همچون زندان اسکندر و یا کوچه ها آشتی کنان را میتوان یافت. این خانه اکنون به مجموعه گردشگری و فرهنگی تبدیل شده و در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ در لیست آثار ملی ثبت گردید.

معماری

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

این خانه ورودی خشت و گلی دارد که پس از عبور هشتی ای که با گچ کاربندی شده و راهرویی باریک، به حیاط میرسید. این خانه در قسمت شمالی، غربی و جنوبی دارای ساختمان و در قسمت شرقی دارای طاق نما و یا طاقچه است. در قسمت جنوبی خانه، تالار خانه با بادگیری وجود دارد. در قسمت شمالی، پنج دری با گچ کاری در سقف و بدنه و در قسمت شرقی، سه عدد سه دری مشاهده میشود.

در سه طرف ساختمان، زیرزمین ساخته شده و در طرفین ظلع شمالی و جنوبی، بالاخانه هایی وجود دارد. در ضلع جنوبی و در پشت تالار خانه، یک بخش نارنجستان قرار دارد و ارتباط حیاط اصلی با حیاط کوچک از طریق راهروهای اطراف آن امکان پذیر است. جیاط درونی به واسطه سیم گل و حیاط بیرونی به واسطه کاهگل ساخته شده است. در این خانه شما میتوانید در قسمت زیرزمینی آن، بخش فروش صنایع دستی را مشاهده کنید و با رفتن به طبقه بالای خانه با محیط کافه رو به رو شوید.

همچنین میتوانید در حیاط خانه بر روی صندلی یا تخت بنشینید و از هوای آزاد لذت ببرید. در وسط حیاط خانه حوضی وجود دارد که یادآور معماری قدیم است و انسان را در رویای زندگی ساده قدیمی غرق میکند. اگر قصد رفتن به این خانه را دارید، میتوانید با تاکسی یا وسیله شخصی خود را به منطقه فهادان برسانید.

آدرس: ایران، استان یزد، شهر یزد، منطقه فهادان، خانه تاریخی ملک زاده.


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.