خانه زعیم قزوین

خانه ای با گچبری های بسیار زیبا

خانه ی زعیم قزوین، خانه ای تاریخی با گچبری های خیره کننده و زیبا در قزوین است. با درناتریپ همراه باشید تا با این خانه ی تاریخی بیشتر آشنا شویم.

خانه زعیم قزوین

استان قزوین یکی از استان های جذاب کشور ایران است که از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی دارد. قزوین به لحاظ تاریخی همواره گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. خانه ی زعیم قزوین، خانه ای تاریخی با گچبری های خیره کننده و زیبا در قزوین، ابتدای خیابان نادری است. در سال 1388 میراث فرهنگی این خانه را از خانواده زعیم خریداری کرد و به مرمت و بازسازی آن مشغول شد. این خانه تاریخی از نوروز سال 1396 برای بازدید عموم مورد بهره برداری قرار گرفت.

خانه زعیم قزوین
خانه زعیم قزوین

تاریخچه خانه زعیم

از تاریخچه این مکان اسناد مکتوب و واضحی موجود نیست. اما اسنادی که در قسمت جنوبی بنا قرار دارد، نشان می دهد که تاریخ این  بنا به دوره صفویه بر می گردد. این سند، کتیبه ای واقع در بخش جنوبی ساختمان است که تاریخ  1022 هجری قمری را مشخص می کند. این تاریخ مصادف با دوره صفویه است.

خانواده آقای زعیم

خانواده آقای زعیم، کارمند اداره ثبت، جزو آخرین افرادی بودند که در این خانه زندگی می کردند. قبل از این خانواده، در طی سالیان گذشته دو نسل دیگر در این خانه ی قدیمی سکونت داشتند. آقای زعیم، آخرین نفر از این خانواده از کارمندان اداره ی ثبت بود. پدر آقای زعیم نیز جزو اولین وکلای ایران در زمان آقای مصدق بودند. پدر ایشان همچنین جزو تجار زمان خود بوده‌اند. این خانه در حال حاضر محل فعالیت تشکل ها است و برای اولین بار در نوروز 1396 این خانه مورد بازدید عموم قرار گرفت.

خانه زعیم قزوین
خانه زعیم قزوین

معماری خانه زعیم

خانه زعیم شامل سه حیاط و همینطور یک آب انبار و زیرزمینی در طرفین ساختمان است. اما به دلیل بی توجهی به آثار تاریخی، بیشتر قسمت های این خانه از  بین رفته و فقط یک حیاط باقی مانده است. معماری بی نظیر و زیبای خانه زعیم در نوع خود بسیار منحصربه فرد و باشکوه است. در قسمت شمالی که خانه قرار داشته، اوج هنر معماری ایرانی را می توان مشاهده کرد. اما متاسفانه امروزه این بنا تخریب شده است. در قسمت شاه نشین که در واقع بخش جنوبی بنا است، گچبری، نقاشی‌های قدیمی، آیینه‌کاری و مقرنس کاری، تصاویر زیبایی پدید آورده اند و جذابیت این بنای تاریخی را دوچندان کرده اند.

خانه زعیم قزوین
خانه زعیم قزوین

اطراف خانه زعیم

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی در اطراف خانه زعیم قرار دارند که اکثر آنها در فاصله ی زمانی 15 دقیقه از هم واقع شده اند. در نزدیکی خانه زعیم قزوین، در همان خیابان، مسجد سوخته چنار قزوین نیز واقع شده که جزو آثار گردشگری با ارزش استان است.

بافت قدیمی قزوین

  • کاروانسرای سعدالسلطنه
  • مسجدالنبی
  • ازار سنتی
  • راسته ی طلافروشان و مس فروشان

برای دیدن بافت قدیمی قزوین می توان از خیابان نادری که خانه زعیم در آن واقع شده است به طرف جنوب حرکت کنید. وقتی به چهارراه بوعلی رسیدید از کوچه عبید زاکانی به طرف حمام قجر حرکت کنید. در مسیر به کاروانسرای سعدالسلطنه نیز سری بزنید. درب ورودی این کاروانسرا، مشرف به کوچه عبیدزاکانی واقع در خیابان امام خمینی است. در قسمت انتهایی راسته وزیر این کاروانسرا، درب کوچکی قرار دارد که به حیاط مسجدالنبی باز می شود. برای رفتن به بازار سنتی و راسته ی طلافروشان و مس فروشان می توان از داخل این مسجد گذر کرد.

خانه زعیم قزوین
خانه زعیم قزوین

بافت مدرن قزوین

  • پاساژها
  • کافی شاپ ها
  • فست فود ها
  • فروشگاه

برای دیدن بافت مدرن و امروزی قزوین، از چهارراه بوعلی به طرف شرق بروید و به خیابان خیام می رسید. در این خیابان پاساژها، کافی شاپ ها، فست فود ها و فروشگاه های زیادی قرار دارد که در شب به شدت شلوغ می شود. بهتر است پیاده به این خیابان بیایید و خودرو را در پارکینگ هایی که در میدان عدل و میرعماد قرار دارند پارک کنید.

آدرس: ابتدای چهار راه نادری، به سمت خیابان نظام وفا، خانه‌ی زعیممطالب مرتبط