خانه ملاباشی یا معتمدی

0 322

خانه ملاباشی اصفهان، از خانه‌های تاریخی ایران است که معماری بسیار نفیسی دارد. این خانه توسط دکتر معتمدی خریداری شده و برای بازدید گردشگران نیز درهای آن باز است. با درناتریپ همراه باشید تا نگاهی به این خانه تاریخی و زیبا داشته باشیم.

تاریخچه

تاریخچه این خانه بر اساس کاوش‌های صورت گرفته مریوط به سه دوره صفویه، زندیه و قاجاریه است و شما میتوانید اثراتی مختلف و معماری‌های این دوره‌ها را در آن یافت کنید.

ملاباشی که بود؟

ملاباشی منجم ناصرالدین شاه قاجار بود که برای انجام ماموریتی به اصفهان فرستاده شد. داستان ملاباشی به حکومت ضل السطان برمیگردد که ضل السلطان به دلیل متولد شدن در خانواده‌ای غیرقاجاری، به ولیعهدی برگزیده نشد. این شخص جهت انتقام گرفتن، دست به تخریب آثار باستانی ایران میزد و از آلمان و اتریش سرباز و معلم جهت آموزش تخریب استخدام میکرد. ملاباشی در آن زمان در تفرش زندگی میکرد و با اصفهان هیچ کاری نداشت تا اینکه انجام ماموریتی او را به خرید این خانه وا داشت. بر خلاف ضل السلطان، همسرش با او مخالف بود و نزد یکی از روحانیون مشروطه به نام آقا نجفی آخوند مقیم گشت. ضل السلطان پسران خود را جمع کرد و گفت: هرکس مادر خود را بکشد، نیمی از املاک من به او خواهد رسید.

جو اصفهان بر اثر این اقدامات نا‌ آرام گشت و ملاباشی را به اصفهان کشاند. پس از ورود خود، ملاباشی این خانه را خریداری کرد و با آنکه بسیار بزرگ نبود اما موقعیت سیاسی بسیار خوبی داشت. با خرید این خانه که در ابتدا تنها دو پنج دری و یک زمستان نشین داشت، بخش شاه نشین و اتاق ۹ دری به آن اضافه شد.

بخش‌های خانه

۱. حیاط بیرونی
۲. حیاط درونی
۳. تابستان نشین
۴. شاه نشین

حیاط بیرونی خانه

این قسمت به دو بخش فضای زندگی و فضای خدماتی تقسیم میشود که بخش اول دارای نورگیری بالا بوده و بخش دوم شامل امکانات رفاهی میشود.

این بخش زمانی که آقای معتمدی آنرا خرید،  ویران شده بود. بیشترین بازسازی در این قسمت صورت گرفت و پله‌هایی که به طبقه بالای ایوان آن میرسد، در این قسمت قرار دارد. اتاق زیبایی نیز در انتهای این حیاط قرارد دارد که دارای پنجره‌هایی رنگارنگ و زیباست.

تابستان نشین

این قسمت از یادگاری‌های دوران زندیه است که از قسمت که از حیاط یا راهروی کناری آن میتوانید به این قسمت نگاه کنید. این بخش نیز بازسازی شده و برخی دیوارهای آن نقاشی شده‌اند. در هنگام بازسازی و لایه برداری در این بخش، بسیاری از تزیینات تاریخی و قدیمی پیدا شده است. در این تزیینات، نام سیارات و ماه‌های باستانی بر روی سقف و دیوارها کشیده شده‌اند.

حیاط درونی

فضای تاریخی در این خانه را میتوانید در این قسمت تجربه کنید که از راهرو، بین حیاط بیرونی و تابستان نشین میتوان به آن دست یافت که دیواری پر از رنگ و نگار و نقاشی‌های زیباست. حوض میانی به شاه نشین ختم شده و در پایین آن سرداب قرار دارد که میتوانید در این بخش، تفاوت معماری صفوی و قاجار را مشاهده کنید.

شاه نشین

و در آخر نیز به معرفی شاه نشین میپردازیم که زیباترین و مهم‌ترین بخش این خانه است. این بخش دارای جذابیت‌هایی همچون آینه کاری، گچ کاری، نقاشی روی گچ و بخش‌های بازتاب کننده نور است که در نوع خود زیباست. تزیینات سقف و لوسترها به زیبایی بخش‌های مختلف خانه کمک کرده‌اند و ارسی‌های آن بسیار حیرت انگیز است.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””]آدرس: ایران، شهر اصفهان، خانه ملاباشی.

منبع الی گشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پانزده =