خانه ملک | بنایی تاریخی در یک کلان شهر

خانه ملک در خیابان امام خمینی مشهد، محل اقامت حاج حسین ملک، یکی از ثروتمند ترین افراد اواخر دوره حکومت قاجاریه و اوایل پهلوی بوده است. این خانه که در اواخر دوره قاجاریه به زیر بنای ۵ هزار متر مربع ساخته شده بود، امروزه به علت گذشت سالها و عملیات راه و شهرسازی در مشهد فقط یک بخش از آن باقی مانده است که یک بنای دو طبقه می باشد، سبک معماری و اصول مهندسی به کار رفته در ساخت خانه حاج ملک اسلامی و اروپایی است. با درناتریپ جهت آشنایی بیشتر درباره این خانه همراه باشید.

خانه ملک
خانه ملک

درباره خانه

حاج حسین ملک در سال ۱۲۵۱ هجری شمسی در تهران چشم به جهان گشود، وی به طور مداوم بالغ بر ۵۰ سال اجاره دار املاک آستان قدس رضوی در مشهد بود از این راه ثروت بسیاری به دست آورد، همچنین حاج حسین ملک در آن دوره ها کمک های خیریه بسیاری به مردم بی بضاعت اعظا می کرد. حاج حسین ملک پس اتمام دوره تحصیلات خود در سال ۱۲۸۴ شمسی به مشهد نقل مکان کرد و مدیریت ملک و املاک پدری خودش در این شهر را به دست گرفت و پس ۲۰ سال املاک خود را به ترتیب وقف امور خیریه نمود.از مهم ترین امور وقفی حاج حسین ملک در مشهد می توان به : وقف بیمارستان رضوی در شهر چناران و بیمارستان سجادیه در شهر تربت جام، همچنین در سال ۱۳۳۸ شمسی حاج ملک به هر فرد فرهنگی ۵۰۰ متر زمین وقف کرد که در مجموع متراژ این وقف به دویست و ده هکتار می رسید، باغ وکیل آباد مشهد، کتابخانه ملی ایران ناز دیگر امور خیریه این نیکوکار بود. از املاک وی میتوان به خانه ملک اشاره داشت.

خانه ملک
خانه ملک

معماری خانه

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

خانه ملک دارای دو طبقه است که طبقه بالایی مسقف می‌باشد. سقف این طبقه از جنس مشبک بوده که منبت کاری شده است و شومینه ای در این طبقه قرار دارد. در این خانه تاریخی و زیبا پس از سالها تلاش و خاک برداری یک حام به متراژ ۱۳۰ متر از زیر خاک بیرون آمد و این حمام و گرمابه تنها نمونه از حمام های تاریخی و قدیمی ایران می باشد. همچنین در طبقات این خانه شما با اتاق های متعدد روبررو می شوید، یک حوض قدیمی و بزرگ در وسط حیات این خانه قرار دارد که بسیار چشم نواز است.

خانه ملک، هم‌اکنون به عنوان مرکز صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی شناخته می‌شود. این بنا در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد.

چگونه به آنجا بروم؟

از آنجایی که خانه ملک در مرکز شهر مشهد قرار دارد، با تاکسی و اتوبوس می‌توان به این مکان رسید. ضمن اینکه قطار شهری نیز در نزدیکی این مکان باستانی قرار دارد.

آدرس: مشهد، خیابان امام خمینی (ره)، خانه ملک

منبع ویکی پدیا سیری در ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.