دره راگه در شهر رفسنجان استان کرمان

دره راگه در شهر رفسنجان استان کرمان

0 106

دره راگه در شهر رفسنجان استان کرمان

ایران به خاطر طبیعت متنوعی که دارد، میزبان جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که از آن جمله می‌توانیم به دره راگه رفسنجان در استان کرمان اشاره کنیم. با درناتریپ همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی

دره راگه دارای ۲۰ کیلومتر طول، ۱۸۰ متر عرض و ۷۰ متر عمق است که در آن رودخانه گیودری جریان دارد.

ویژگی‌های طبیعی

بر اساس نظر زمین شناسان، دره راگه به خاطر فرسایش آبرفتی به وجود آمده که ادامه‌دار بودن این شرایط، سبب تغییر شکل آن نیز خواهد شد.

ارتباط دشت صاف با دره عمیق، باعث شده تا از نظر ظاهری، این دره بسیار خاص باشد. البته کال جنی و تنگه دتیل کویر لوت هم چنین ویژگی‌هایی دارد ولی آب و هوای مطبوع را تنها در این منطقه در استان کرمان می‌توانید پیدا کنید. گفته می‌شود عمر دره راگه به ۲۰ هزار سال می‌رسد.

چگونگی شکل‌گیری دره راگه

در گذشته که در جنوب ایران بارش‌های باران با شدت زیادی همراه بود، آب‌ها سعی می‌کردند از میان سنگ‌ها راهی برای خود پیدا کنند بنابراین بسیاری از آنها فرسوده شده و مناطقی شبیه به دشت به وجود می‌آمد.

دره راگه حاصل فرسایش کوه‌های جنوبی و شمالی می‌باشد که خاک آن از نوع آبرفتی است. در ادامه، آب‌هایی که به سمت پایین سرازیر شده بودند، در کانال‌های موجود آرام شدند و رودخانه‌ها را پدید آوردند که گیودری یکی از آنها می‌باشد.

پس از گذشت زمان، رودخانه برای اینکه برای خودش مسیری پیدا کند، زمین را حفر کرده و حالا عمق برخی از قسمت‌های آن به ۷۰ متر می‌رسد.

حیات وحش دره راگه

بکر بودن این منطقه سبب شده تا حیوانات و پرندگان زیادی مانند عقاب، دراج، کبک و آهو اینجا را برای زندگی انتخاب کنند.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””] آدرس: ایران، استان کرمان، جنوب شرقی شهر رفسنجان، جاده روستای میمند و کلوت‌های شهداد، دره راگه

منبع اینستاگرام اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 12 =