دریاچه نُئور؛ طبیعتی زیبا در مرز بین اردبیل و گیلان

طبیعتی زیبا در مرز بین اردبیل و گیلان

طبیعت همواره از جمله دیدنی ها و مقاصد گردشگری ای بوده است که طرفداران بسیار زیادی دارد. جاذبه‌های طبیعی همیشه دارای جذابیت هستند. می‌توان گفت که در تمام فصول سال، طبیعت گردان عازم سفر به جاهای طبیعی هستند. طبیعت زیبای ایران هم بسیار دلبری می‌کند. طبیعتی که برای ایران گردان و طبیعت گران حرفه‌ای بیشتر شناخته شده هستند. اما برای بیشتر مردم این گونه نیست. در این نوشتار می‌خواهیم به یکی از جاذبه های طبیعت زیبای ایران، دریاچه‌ی نُئور بپردازیم. با درناتریپ همراه باشید تا با این دریاچه و جاذبه های اطرافش آشنا شویم.

طبیعت زیبای دریاچه نُئور

دریاچه‌ی نئور طبیعتی بسیار دیدنی واقع در lمرز بین شهرستان تالش استان گیلان و شهرستان خلخال استان اردبیل است. این دریاچه را نمی‌توان به شهر خاصی نسبت داد؛ چون دقیقاً در نقطه‌ی مرزی بین اردبیل و گیلان قرار گرفته است. نام این دریاچه ریشه ای مغولی دارد و به معنای دریاچه است؛ اما در زبان ترکی نئور به دریاچه ای که هیچ رودخانه ای به آن وارد نمی‌شود، اطلاق می‌گردد. دریاچه‌ی نُئور در ارتفاعات باغرو، 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عمق آن بین 5 تا 13 متر متغیر است. اگر این دریاچه را در استان اردبیل بدانیم، بزرگترین دریاچه‌ی طبیعی این استان محسوب می‌شود.

دریاچه نئور از دو دریاچه بزرگ و کوچک تشکیل شده است که با آغاز فصل بهار و آب شدن برف ارتفاعات و بارش های بهاره به یکدیگر متصل می شوند. مساحت این دریاچه بسیار زیبا چیزی بالغ بر دویست هکتار است. منبع اصلی تامین آب دریاچه نئور چشمه های فراوانی است که در ارتفاعات باغرو از دل زمین می جوشند. علاوه بر این چشمه ها نزولات جوی در زمستان و بهار از منابع اصلی تامین آب این دریاچه بسیار زیبا هستند.

دریاچه نُئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است

تنها خروجی دریاچه در دره ای با نام قانلی دره قرار گرفته است که برای استفاده بهینه از آب دریاچه در امور کشاورزی سدی بر سر راه آن ساخته شده است. دور تا دور دریاچه را قله های مرتفع که ارتفاعشان بین 2500 الی 3300 متر است فرا گرفته اند.

بارندگى مناسب و وجود چشمه هاى فراوان سبب پایدارى وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هواى مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبى براى جذب گردشگر خصوصا در اوقات گرم سال را فراهم کرده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

در اطراف دریاچه چشمه های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چالها در ایام گرم و موقعیت آنها متفاوت می باشد. وجود چشمه های متعدد حوضه آبریز دریاچه نئور از مهمترین منابع تامین آب دریاچه بشمار می رود.

تماشای زندگی عشایر

اگر در فصل ییلاق به دریاچه نئور اردبیل سفر کنید با کمی پیاده روی در ارتفاعات با مردم خون گرم عشایر نشین استان اردبیل برخورد خواهید کرد و می توانید از آنها لبنیات محلی ناب برای خود و دوستانتان تهیه کنید.

دیدنی‌ها و زیبایی‌های اطراف دریاچه، از جمله نقاط قوت دریاچه زیبای نئور است. جایی که گل‌زارها و دشت‌های سرسبز، نه فقط امکانات زیادی را برای تفریح شما مهیا کرده‌اند، بلکه باعث شده تا این منطقه ارزش زیادی برای کشاورزی، دامداری و زنبورداری داشته باشد.

این جذابیت‌ها به همراه رویش گیاهان دارویی بابونه، بومادران، پنج انگشت،کنگر، خاکشیر و… در کنار دریاچه نئور باعث شده تا این منطقه تحت نظارت سازمان حفظت از محیط زیست قرار بگیرد.این منطقه داراى پوشش گیاهى متنوعى از گیاهان خشکى زى و آبزى است. از جمله شبدر، بابونه، ‌بومادران، آلاله، نعناع و…. که از گیاهان دارویی هم هستند. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز هست.

مسیر دسترسی  به دریاچه

آدرس دریاچه نئور اردبیل: اردبیل- 42 کیلومتری جنوب شرق اردبیل ،ییلاق سوباتان که از زیباترین مناطق ییلاقی کشور است در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور قرار دارد

منبع گردشگری 724

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.