سراب گیان نهاوند؛ منطقه‌ای بهشتی در همدان

0 111

سراب گیان، از زیباترین جاذبه‌های ایران محسوب میشود که در شهرستان نهاوند واقع در استان همدان قرار دارد. سراب به معنای خیال و تصویر است و در واقعیت، به حالتی گفته میشود که در هوای گرم اتفاق می‌افتد و از دور که به نقطه‌ای بنگریم، مانند چشمه یا آب دیده شده که در نزدیک آن محو میشود.

گاهی نیز بر اساس زبان‌های محلی، به چشمه‌هایی از آب گفته میشود که وجودشان واقعی بوده و به علت زیبا بودن نام سراب را به خود گرفته‌اند. سراب نیز میتواند به معنای منشا آب هم باشد. یکی از زیباترین رودخانه‌های ایران، سراب گیان بوده که در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی نهاوند و در ۲ کیلومتری تپه باستانی گیان قرار دارد.

این چشمه دارای آبی فراوان است و در منطقه‌ای که شامل درختان زیباست قرار دارد. همچنین این سراب در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. گیان در واژه کردی به معنای جان است و به دلیل زیبایی‌های منطقه است که این جاذبه به سراب جان یا گیان نامیده میشود.

این جاذبه از طریق جاده باریکی به نهاوند وصل میشود و در نزدیکی آن نیز مساحتی ۲۰۰ هکتاری از جنگل‌های قدیمی زاگرس و تابلویی نشان‌ دهنده از طبیعت زیبا به چشم میخورد.

جهت مسافرت به این منطقه، می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می‌رسید.

آب این چشمه، مصرف کشاورزی و آشامیدنی دارد و آبدهی آن در سال، ۲۵۰۰ لیتر در هر ثانیه است. آب زلال در دل صخره‌های بزرگ سنگی و از قسمت‌های مختلف بیرون می‌آید. جاده منتهی به سراب نیز همانند جاده‌های شمال ایران، بسیار زیبا هستند.

اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید، بهترین ماه‌های سفر از اردیبهشت تا آبان میباشد و در هنگام پاییز میتوانید طبیعتی از برگ‌های زرد را مشاهده کنید.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””]آدرس: ایران، استان همدان، شهرستان نهاوند، سراب گیان.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + شانزده =