سوغات و صنایع دستی تبریز

0

تبریز از کلانشهرهای ایران است که مسلما خیلی از مردم حتی با گوشه‌ای از جاذبه‌های آن یا حتی سوغات و صنایع دستی این شهر آشنایی دارند. در این پست ما قصد داریم شمارا با سوغات و صنایع دستی شهر تبریز آشنا کنیم. با درناتریپ همراه باشید.

سوغاتی‌ها

باقلوا

سوغات شهر تبریز در دسته‌ بندی‌های گوناگونی از جمله خوراکی‌های مختلف قرار میگیرند که از معروف‌ترین‌های آن، می توان به تولید باقلوا به سبک ترکی اشاره کرد. این شیرینی در کشورهای آسیای میانه به وفور یافت میشوند.

آجیل

آجیل‌های این شهر شهرت جهانی دارند که سالانه به کشورهای دیگر نیز صادر میشوند. شروع صادرات آجیل این شهر به دوران قاجار باز می گردد.

قرابیه

قرابیه، کلوچه سنتی این شهر محسوب میشود که قیمت بالایی نیز دارد. این کلوچه از وانیل، آرد، شکر، و تخم‌مرغ درست می شود.

نوقا

این شیرینی در اروپای جنوبی و آسیای میانه یافت میشود که نوقای تبریزی نیز جزو بهترین‌های آن به شمار می‌آیند. این شیرینی از خانواده گز است که عمدتا قسمت بالای آن با روکشی ویفری پوشانده می شود.

شکلات تسبیحی

این شکلات‌ها به صورت زنجیره‌وار و به شکل تسبیح به همدیگر متصل می شوند و با طعم مطلوب خود، گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند.

لبنیات

از اصلی‌ترین سوغات تبریز محسوب میشود که در این بین میتوان به پنیر توریس یا پنیر لیقوان نیز اشاره کرد.

صنایع دستی

پست های مرتبط

فرش تبریز

درصورتی که حرف از صنایع دستی تبریز بخواهیم بزنیم، مسلما از اولین و مهم‌ترین صنایع دستی تبریز میتوان به چرم و فرش آن اشاره کرد. این شهر از نظر فرش در دنیا نظیری ندارد و سالانه صادرات قابل توجهی از فرش را به اقسا نقاط جهان دارد.

ورنی بافی

ورنی‌بافی بیشتر در میان عشایر آذربایجان رایج است که نوعی فرش‌بافی بدون پرز است. این هنر قدمتی چند صد سال دارد.

چرم تبریز

همانطور که توضیح دادیم، چرم تبریز در بین مردم ایران شناخته شده است. این صنعت در تهیه کیف، کمربند، کفش چرمی و … بسیار رایج است.

گلیم بافی

از قدیمی‌ترین هنرهای شهر تبریز محسوب میشود. گلیم نوعی زیرانداز است که برای تهیه آن از پشم بز، پشم گوسفند و ابریشم استفاده میشود.

سفال و سرامیک

تبریز نیز در زمینه تهیه سفال از خاک مرغوب فعالیت دارد و میتوان به آن به عنوان سوغاتی اعلا نگاه کرد.

قلم‌زنی

کنده کاری بر روی ظروف مسی، برنج، طلا و نقره را قلم‌زنی میگویند که از سوغات گرانبها و نفیس به شمار میروند.

منبت کاری

میتوان تبریز را در زمینه منبت کاری در دسته شهرهای فعال قرار داد. در بسیاری از آثار تاریخی تبریز نیز از منبت کاری استفاده شده است.

منبع کجارو ویکی پدیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.