سوغات و صنایع دستی نیشابور

0

سوغات نیشابور | شهر فیروزه

نیشابور شهری در نزدیکی مشهد و از شهر های استان خراسان رضوی میباشد. این شهر در گذشته با وجود اشخاص ویژه‌ای همچون خیام و عطار به مهد تمدن و هنر مشهور بوده که در حمله مغول ویران گشت. در این پست می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به سوغات و صنایع دستی شهر نیشابور که نه تنها از بهترین‌های ایران، بلکه از بهترین‌های جهان نیز به شمار می‌آیند. با درناتریپ همراه باشید.

فیروزه نیشابور

شهر نیشابور غنی از وجود معادن فیروزه است که بهترین فیروزه در جهان نیز به شمار می‌آید. این نوع سنگ قیمتی در گردنبند، دستبند و انگشتر نیز به کار می‌آید. نیشابور و مشهد از مراکز مهم فیروزه تراشی هستند که نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهانی معروف هستند. میتوان فیروزه و محصولاتش را بهترین سوغات نیشابور دانست اگر توان پرداخت فیروزه را دارید خرید این سوغات گرانبها را به شما توصیه میکنیم.

فیروزه نیشابور

ریواس نیشابور

پست های مرتبط

از سوغاتی‌های خوراکی نیشابور به حساب می‌آید. از این گیاه نیز برای تولید شربت ریواس نیز استفاده میشود که بازهم می‌توان آنرا به عنوان سوغات خریداری کرد.

سوغات نیشابور ریواس نیشابور

قلمدان و حدیث سلسله ‌الذهب

به نقل از اقوال شفاهی و برخی مکتوبات مشهور که امام رضا(ع) در هجرت تاریخی خویش از مدینه به مرو در مسیر خود به نیشابور وارد شده است و حدیث سلسله الذهب که چکیده تاریخ شیعه را در خود جای داده در جمع نیشابوریان بر زبان مبارک حضرت جاری گشته است.

سوغات نیشابور

اهالی نیشابور برای یادداشت کردن حدیث از قلم استفاده میکردند و این قلم‌ها را در قلمدان می‌گذاشتند. اگرچه هنر قلمدان سازی امروزه در نیشابور آنچنان رواج ندارد ولی این هنر در گذشته از محبوب‌ترین‌ها در بین نیشابوریها بوده است.


نیشابور سوغاتی های کمی دارد اما کیفیت سوغات آن بینظیر است بطوریکه در جای دیگری یافت نمیشوند. در سفر به نیشابور چه سوغاتی هایی خریداری کرده اید؟ با درناتریپ به اشتراک بگذارید.

منبع seeiran

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.