سوغات و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری


تبلیغات | AD


استان چهارمحال و بختیاری در بخش جنوب غربی ایران و هم مرز با استان‌های لرستان و خوزستان قرار گرفته است. علاوه بر سرسبزی، جاذبه‌های مختلف و یا حتی آب و هوای خنک که گردشگران زیادی را جذب میکند، میتوان به تنوع سوغات و صنایع دستی آن نیز اشاره کرد. در این پست ما قصد داریم تا سوغات و صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری را به شما معرفی کنیم. با درناتریپ همراه باشید.

سوغات

۱. انواع پنیر گوسفندی و گاوی

از مزایای پنیر گوسفندی و یا گاوی، استفاده نکردن از مواد شیمیایی در آن است. استفاده از گیاهان طبیعی جهت طعم دادن به لبنیات نیز خواص دارویی خاصی به آنها بخشیده که مسلما نمیشود از آن به راحتی گذشت.

 

۲. کشک و قارا

کشک و قارا از دیگر سوغاتی هستند که در شهرکرد و شهرستان‌های اطراف آن یافت میشوند. این محصولات را میتوان به صورت کاملا طبیعی از عشایر این مناطق تهیه کرد.

۳. عسل و گز

در مورد قبلی از سوغاتی‌های ترش مزه مانند قارا یا قره قوروت را نام بردیم، اما سوغات چها‌ر محال و بختیاری تنها به لبنیات و چیزهای ترش مزه ختم نمیشوند. گز و عسل از سوغات شیرینی هستند که نمیتوان از خواص بسیار مفید آنها گذشت.

۴. گردو و بادام

از دیگر سوغات این استان میتوان به محصولات باغی آن مانند گردو و بادام اشاره کرد که شامل بزرگترین باغ‌های گردو و بادام در کشور است.

۵. گیاهان دارویی

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

به دلیل دشت‌های فراوان، چهار محال دارای گیاهان دارویی بسیاری است که میتوان پونه‌های وحشی، مچه، شنگ، پاغلا، سیر وحشی، تره‌ کوهی و کرفس کوهی را نام برد.

صنایع دستی

عشایر این مناطق صنایع دستی با کیفیتی را تولید میکنند. از مهمترین آنها میتوان به چوقا بافی، خرسک بافی، نمکدان بافی، جاجیم بافی، بافت سیاه چادر، گیوه، نمد، فرش اصیل ایرانی و قالی بافی نیز اشاره کرد.

۱. چوقا

از بالاپوش‌های مردانه است و نماد فرهنگ مردم این منطقه محسوب میشود و از معروف‌ترین آن میتوان به کیارسی باف اشاره کرد.

۲. خرسک و جاجیم

خرسک نوعی قالی است که بافته ذهن هر شخص است و حین دوختن، پرزهای آن گرفته نمیشود. جاجیم نیز نوعی زیرانداز دورویه محسوب میشود.

۳. نمد

از صنایع دستی شهرکرد که تولید آن بسیار سخت است. این هنر سخت و پر زحمت توسط مردان به صورت گروهی تهیه می شود و بسیار زمان بر و پر زحمت است تا جایی که گاهی برای تهیه یک زیر انداز نمدی چند مرد ساعت ها روی پای خود ایستاده و با تحرکی طاقت فرسا یک اثر زیبا خلق می کنند. از پر کاربرد ترین ساخته های نمدی میتوان به کلاه نمدی اشاره کرد که یکی از پر استفاده ترین پوشش مردان بختیاری است.

۴. قفل‌سازی

و در آخر به هنر قفل‌سازی اشاره میکنیم که بسیار معروف میباشد، به گونه‌ای که برخی از این قفل‌ها در موزه‌های اروپایی نگهداری میشوند.

منبع iranhotelonline

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.