شاهزاده ماهان؛ بزرگ‌ترین باغ ایران

0

در مرکز استان کرمان، باغی وجود دارد که به شاهزاده ماهان معروف است. این مکان جزو لاینفک گردشگری این بخش کویری ایران به حساب می‌آید زیرا هر توریستی که به کرمان می‌رود، باید به این اثر تاریخی و زیبا سری بزند. اما چه چیزی باعث شده تا باغ شاهزاده ماهان بسیار حائز اهمیت باشد؟ با درناتریپ همراه باشید تا به این سؤال پاسخ دهیم.

درباره باغ شاهزاده ماهان

این باغ در فاصله ۲ کیلومتری شهر ماهان که به کرمان نزدیک است، واقع شده است. ساخت این مکان تاریخی به اواخر دوره قاجار بازمی‌گردد.

مساحت این باغ به ۳٫۵ هکتار می‌رسد که از دو بخش تشکیل شده است: قسمت غربی و قسمت شرقی.

شیوه معماری، مهم‌ترین و خیره‌کننده‌ترین ویژگی باغ شاهزاده ماهان می‌باشد به طوری که آبنماها و آبشارهای متعددی دور تا دور آن را احاطه کرده‌اند.

طول و عرض باغ شاهزاده ماهان به ترتیب ۴۱۰ و ۱۲۵ متر است بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم که این مکان بزرگ‌ترین باغ ایران به حساب می‌آید.

وجه تاریخی باغ شاهزاده ماهان

پست های مرتبط

محمد حسن خان سردار ایروانی که حاکم شهر کرمان بود، باغ شاهزاده ماهان را ساخت و پس از او عبدالحمید میرزا ناصرالدوله بخش‌های درونی آن را تکمیل کرد.

باغ شاهزاده ماهان در یونسکو

این باغ به همراه چند اثر دیگر، در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

در پایان اشاره کنیم که به خاطر ساخت‌وسازهای غیرقانونی در سال ۱۳۹۲ در باغ شاهزاده ماهان، یونسکو به مقامات ایرانی هشدار داد که اگر بخش خصوصی طبیعت این منطقه را مورد تعرض قرار دهد، نام این باغ را حذف خواهد کرد که البته بعدها ساخت‌وسازها متوقف شد.

چگونه به آنجا بروم؟

به خاطر نزدیکی به کرمان، امکان رفتن به باغ شاهزاده ماهان به وسیله تاکسی یا خودرو شخصی فراهم است.

 آدرس: ایران، استان کرمان، جاده کرمان به ماهان، باغ شاهزاده ماهان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.