دستکند زیر زمینی سامن

0

شهر زیر زمینی سامن  یکی از پر رمز و راز ترین مکان هایی است که مردم منطقه به آن (city secret) نیز می گویند.بخش سامن  در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی ملایر،در استان همدان واقع شده است.

 

 

سکونتگاهی پنهان در زیر ساختمان های این شهر کوچک،درست در شش متری اعماق زمین قرار گرفته است.

با دُرنا همراه باشید تا به بررسی این مجموعه بی نظیر بپردازیم.

 

این شهر در سال ۱۳۸۴ به طور اتفاقی زمانی که مخابرات در حال قرار دادن فیبر نوری بود کشف گردید.جالب است بدانید که این شهر بزرگ در بستر سنگ گرانیت و بصورت دستکند ایجاد شده است.

 

 

در کاوش ها و بررسی های باستان شناسی سامن از دیر باز مورد توجه اقوام تاریخی و در دوره های مختلف نبز محل سکونت و مامن مردم منطقه بوده است.

شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود. بر اساس این یافته‌ ها می‏‌ توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا میترائیسم، مورد استفاده بوده است. این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می ‏‌گرفته است.

 

 

شهر زیر زمینی سامن

 

بر این اساس احتمال داده می ‏‌شود که در دوره اشکانی از این فضاها به عنوان محل تدفین مردگان استفاده شده است و از اتاق‏‌ ها به عنوان گوردخمه استفاده کرده‌‏ اند. شهر زیرزمینی سامن در عمق ۳ تا ۶ متری زمین کشف شد و کانال ‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌ اند و اطراف آن‌ ها نیز اتاق‌ های متعدد وجود دارند.این سکونتگاه در دوره های اسلامی بعنوان پناهگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

این کانال ها از نظر ساختار معماری، بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌ اند.

ارتفاع اتاق های این شهر از کف تا سقف ۱۸۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است و در بدنه این اتاق ها و فضا ها نیز حفره هایی کم عمق برای گذاشتن پیه سوز و دیگر لوازم روشنایی قرار داده بودند.در اتاق های این مجموعه در نخستین کاوش، تعداد زیادی اسکلت انسانی و ظروف سفالی یافت شده است.

 

باستان شناسان ۴ فصل کاوش را در این مجموعه انجام داده اند که نزدیک به ۵۰ اتاق را شناسایی کرده اند. در این اتاق ها تعداد ۱۶ مرد،۲۴ زن و ۸ کودک و تعدادی نیز بعنوان تشخیص هویت داده نشده یافت شده اند.در کنار دیواره های این اتاق ها سکو های یکپارچه ای از سنگ تراشیده شده که محل قرار دادن اجساد،اشیاء و لوازم زندگی بوده است.

شهر زیر زمینی سامن

 

ازنظر وسعت این اثر تمام بخش مرکزی شهر سامن را در بر می گیرد که البته انشعاباتی به بیرون از این منطقه گزارش شده است.

این شهر بیش از سه هکتار وسعت دارد که تا به حال ۱٫۵ هکتار از این مجموعه مورد کاوش قرار گرفته است و حداقل ۱٫۵ هکتار دیگر آماده کاوش های باستان شناسی می باشد، این امر بخاطر وجود رطوبت زیاد صورت نگرفته است.

به طور کلی میتوان گفت شهر زیر زمینی سامن،بهشتی است برای پژوهشگران،محققین،و باستان شناسان تا در این پهنه ی بی نظیر و بی بدیل گوشه های پر رمز تاریخ و مجموعه را روشن کنند.

 

به راستی در این مجموعه ی زیر زمینی چه رمز و رازی نهفته است؟

 

 آدرس: همدان – ملایر – سامن – خیابان شهید بهشتی – جنب مخابرات سامن

 

پیشنهاد دُرنا به گردشگران و باستان شناسان این است که به هیچ وجه این مجموعه را از دست ندهند و سفر به این مجموعه را در الویت های بعدی خود قرار دهند.

 

رسالت دُرنا معرفی ایران است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + نه =