عمارت منطقی نژاد ؛ یادگار معماری کهن

خانه منطقی نژاد از خانه های اواخر دوران قاجار در شیراز است که در گذر مجاور ضلع جنوبی مسجد نو در خیابان احمدی واقع شده است. این خانه زیبا که جزو زیباترین خانه های شهر شیراز به شما می رود با معماری و طراحی خاص خود مسافران و گردشگران بسیاری را به خود جذب کذده است این خانه زیبا سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را به دامان خود می کشاند با درناتریپ همراه باشید تا به معرفی این بنای تاریخی بپردازیم.

پیشینه خانه منطقی نژاد

خانه منطقی نژاد شیراز که نام دیگر آن «خانه هنر» است، ازخانه های اواخر دوران قاجار در شیراز است که در سال ۱۳۸۳ مورد بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس به موزه موسیقی تبدیل شده است. این موزه شامل بخش‌های مختلفی چون اتاق شنیداری، اتاق دیداری، آرشیو صوتی، آرشیو تصویری، گالری اسناد و دست‌نوشته‌های اساتید موسیقی، کارگاه ساخت ساز سنتی، تالار موسیقی و… است.

توضیح بخش های عمارت

در دو طرف شاه نشین دو اتاق وجود دارد. سقف یکی از اتاق ها بادگیر است و نقاشی های ظریفی از چهره زنان، و همچنین تصاویری از گل و بوته بر روی آن کشیده شده است و سقف اتاق دیگر با تیرهای نقاشی شده تزئین شده است. در میان نقاشی ها می توان تصاویری از قصرهای اروپایی را مشاهده نمود. در این اتاق یک شومینه گچبری نیز وجود دارد.

ضلع های غربی و شرقی این عمارت چندین اتاق دیگر وجود دارند و بخش اندرونی نیز در آن مشاهده می شود. دریچه های چوبی مشبک با شیشه های رنگارنگ، درب های منبت کاری شده، طاق های مقرنس کاری و گچبری های شگفت انگیز از تزئینات این بنا هستند.

از دیگر تزیینات خانه منطقی نژاد می‌توان به پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی، سقف‌های مقرنس‌کاری‌شده (کنده‌کاری‌شده)، درهای منبت و معرق‌کاری‌شده و گچ‌بری‌های زیبا اشاره کرد. یکی از قشنگترین آینه‌سراهای ایران در خانه منطقی‌ نژاد وجود دارد که هر ساله تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند.

نکته جالب این بنا!

زمان مناسب بازدید از این بنا

خانه تاریخی منطقی نژاد در هر زمان از سال زیباست؛ چه فصل بهار از این مکان بازدید کنید و چه فصل پاییز، نمای رویایی و دلنشین حیاط این عمارت تحسین شما را به همراه خواهد داشت.

دسترسی به عمارت منطقی نژاد شیراز

برای بازدید از این عمارت باید به استان فارس، شهر زیبای شیراز بروید. این عمارت در بین سه راه نمازی و سردک، در میدان احمدی، در کوچه پشت مسجد نو واقع شده است. این منزل به نام موزه هنرهای اسلامی و یا موزه موسیقی شیراز شناخته می شود. مکان های گردشگری نزدیک به خانه تاریخی منطقی نژاد، شاهچراغ و بازار شیراز هستند.
برای بازدید از عمارت منطقی نژاد می توانید در روزهای هفته به جز 4 شنبه عصر و صبح جمعه، از ساعت 10 الی 13 و 16 الی 20 به آدرسی که در بالا اشاره شد، مراجعه نمایید.
در فصل بهار درب های این عمارت از ساعت 9 الی 19 یکسره باز است. هزینه بازدید از عمارت منطقی نژاد شیراز، رایگان است.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.