غار موزه استاد وزیری؛ موزه ای شگفت انگیز در غار

غار موزه یا باغ موزه وزیری در یکی از زیباترین ییلاقات تهران دایر شده است.این موزه یکی از غعال ترین موزه های فعال در ایران می باشد که توسط استاد ناصر هوشمند وزیری از مجسمه سازان برتر ایرانی با هزینه شخصی در شمال تهران ایجاد شد. ناصر هوشنمند وزیری در ششم تیر 1398 در همین باغ درگذشت.

سازنده غار موزه وزیری

دکتر ناصر هوشمند وزیری از مجسمه سازان معاصر ایران است. او در سال 1325 شمسی در همدان دیده به جهان گشود. او در سال 1350 موفق به دریافت لیسانس مجسمه سازی از دانشگاه هنرهای زیبایی تهران شد و در سال 1373 دکترای افتخاری و استاد درجه یک هنر از وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی را در یافت کرد.

از ایشان تا کنون مجسمه و آثار هنری زیادی به نمایش در آمده است، کسانی که از پارک جمشیدیه تهران بازدید کرده اند با مجسمه های زیبا و جالبی روبه رو شده اند که در فضای پارک را دگرگون و دیدنی ساخته اند این مجسمه های منحصر به فرد از آثار استاد وزیری هستند.

تعداد بسیاری از آثار استاد زینت دهنده فضای شهرهای دیگر و همچنین خارج از ایران مثل نمای تخت جمشید در نمایشگاه فرش هانوفر آلمان شده و مورد توجه همگان قرلر گرفته است.

موقعیت غار موزه استاد وزیری

این غار موزه زیبا در زمینی به مساحت 1000 متر مربع در یک بنای دوبلکس در لواسان ساخته شد و از سال 1384 فعالیت خود را آغاز نموده است. این موزه جزو موزه های خصوصی در ایران است و تمامی مخارج و الگوها و خلاقیتی که در این موزه دیده می شود حاصل هنر استاد وزیری می باشد.این موزه در حال توسعه و تکمیل می باشد و دالان هایی در دل کوه جهت نمایش آثار ایجاد کرده اند.

بخش های غار موزه

1.سرای بسطامی

سرای بسطامی سالنی است سمعی و بصری به منطور برگزاری سمینار ها، همایشها، جشنواره های فرهنگی وهنری، گرد همایی انجمن های ادبی. حداکثر ظرفیت این سالن 90 نفر می باشد.

2.گالری

قسمتی از این مجموعه به گالری و نمایش آثار هنری هنرمندان اختصاص داده شده است و هنرمندان رشته های مختلف هنری برای نمایش آثار خود از این سالن 40 متری استفا ده می کنند.

3.کارگاه صنایع دستی

در قسمت کارگاه صنایع دستی، فضایی برای ساخت آثار هنری سفالین، لعاب، کوره پخت، چرخ سفالگری، و کارگاه ساخت تابلو های نقش برجسته در نظر گرفته شده و دختر استاد حانم راما وزیری آن را ادراه می کند.

4.کارگاه مجسمه سازی

فضایی جالب و دوست داشتنی که استاد در آن مشغول به کار هستند و مجسمه های زیبای خود را در این مکان خلق می کنند ورود به این مکان محدودیتی ندارد و بازدیدکنندگان می توانند از نزذیک با نحوه کار کردن استاد و مراحل ساخت مجسمه آشنا شوند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

5.فضای داخلی غار

داخل غار هشت دالان تودر تو وجود دارد که در دل کوه تراشیده شده اند و دیواره ها را با لایه ای از بتن پوشانده اند. در قسمت ورودی دالان دوم مجسمه ای قرار دارد که انگار سنگینی وزن سقف را بر دوش خود دارد و آن راتحمل می کند. در این قسمت مجسمه ها بر اساس جنس و متریال دسته بندی نشده و انها با توجه به فضای داخلی موزه چیده شده اند.

6.فضای باز مجموعه

ترکیب فضای طبیعی با فضای مصنوعی ساخته دست بشر، منظره ای جالب و تماشایی به وجود آورده که در این موزه شاهد این هماهنگی هستیم. در فضای باز این مجموعه در کنار زیبایی های طبیعی مجسمه ها وآثار قرار گرفته اند که گردشگران علاوه بر لذت بازدید از طبیعت از مجسمه هایی گه در طول مسیر قرار دارند حظ میکنند.

7.کلکسیون آفتابه و شطرنج 

در قسمتی از فضای غار موزه وزیری، کلکسیونی از آفتابه های قدیمی دیده می شود. با توجه به علاقه ای اقای وزیری به شطرنج، مجموعه ای از جعبه و مهرههای شطرنج نیز در این کلکسیون قرار دارد.

8.کافی شاپ 

در فضای باز مجموعه یک بوفه کوچک با انواع نوشیدنی ها آماده پذیرایی از شماست. می توانید بر روی صندلی های باغ بنشینید و خود را به صرف نوشیدنی دعوت کنید.

در وصف غار موزه استاد وزیری

در همان ابتدای ورود به باغ یک درخت بلند که پر از قوطی های نوشابه است نظر بازدیدکنندگان را جلب می کند. که نقدی هنری به ریختن زباله در طبیعت است کمی آن طرف تر سردیس مشاهیر معاصر را میبینید

 یک سو دیگر یک پهلوان بزرگ با گرزی در دست و تیرهایی در تیر دان که با صلابت ایستاده و بی هیچ چون چرایی شما را یکراست به شاهنامه می برد. امیر کبیر که در فکر فرو رفته و میرزا کوچک خان جنگلی که انگار از پس تاریخ بیرون آمده است.

آب نمای باغ

در این  غار موزه آبنمایی از جنس صد ها شیر استیل در هم تنیده شده، در اول این مجموعه، نگاه مخاطبان را جلب خود می کند. کمی آن سو تر می بینید که با قوطی های نوشیدنی و شیشه های خالی آثاری هنری به وجود آورده اند که ادم را به یاد همان باغ معروف سیرجان، باغ سنگی درویش خان می اندازد که با اشیایی به ظاهر بی اهمیت و بی ارزش اثر هنری خلق شده است.

راه دسترسی به غار موزه استاد وزیری

این غار موزه زیبا در استان تهران ، لواسان ،کوچه بابایی ، غارموزه دکتر وزیری

آیا تا به حال به این غار موزه سفر کرده اید؟ تجربه بازدید خود را با ما به اشتراک بگذارید.


ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مهدیس میگه

    حتما یک بار رفتنش توصیه میشه . سوراخ سمبه زیاد داره

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.