قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

0

قلعه بابک; راز مقاومت خرمدینان

پست های مرتبط

حمل و نقل تبریز

قلعه بابک یکی از قلعه های نفوذ ناپذیر خرمدینان بود که جهت دفاع و حمله علیه دشمنان طی ۲۲ سال استفاده میشد.

این قلعه تقریبا راه نفوذی نداشت و این یکی از نقاط مثبت آن برای خرمدینان بود تا علیه دشمن ایستادگی کنند. به خاطر موقعیت خوب استراتژیکی این قلعه اغراق نیست اگر بگوییم تنها ۱۰۰ نفر از مردان آن میتوانستند ارتشی ۱۰ هزار نفری را مغلوب کنند.

بابک خرمدین

بابک خرمدین از سرداران ایرانی بود که با تشکیل جنبش سرخ جامگان علیه خلفای عباسی قیام کرد و ازین قلعه به عنوان پایگاه خود استفاده میکرد. آوازه دلاوری های او به گونه ای در جهان رواج یافت که در برخی کتاب های رومی و جزیره العرب ازاو به عنوان قهرمان افسانه ای یاد میکردند. سرانجام بابک با توطئه افشین دستگیر شد و توسط ۸امین خلیفه عباسی یعنی معتصم به طرز دهشتناکی به قتل رسید(گفته میشود که دست و پاهای او را بریدند و تا اخرین لحظه ای که بابک جان داشت از ناسزا گفتن به خلیفه عباسی دست برنداشت).

 

تاریخچه قلعه

این قلعه به نظر میرسد در عصر امپراطوری اشکانی و ساسانی ساخته شده که هم عصر با تخت سلیمان بوده است.

مواد ساخته شده در این قلعه با مواد ساخته شده در دیگر بناهای عصر ساسانی مشابه است. همچنین به نظر میرسد که این قلعه در طول زمان تعمیراتی نیز داشته است.

مکان قلعه بابک

این قلعه در ۵۰ کیلومتری  شمالی اهر و در منطقه ای به نام کلیبر در ارتفاع ۲۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرارگرفته است.در اطراف این قلعه دره هایی خطرناک قرار گرفته و تنها یک راه برای ورود به قلعه وجود دارد. مسافت دروازه ابتدایی تا خود قلعه ۲۰۰ متر است. تنها راه ورود به قلعه این است که شما راه دروازه را پیش بگیرید. در غیر این صورت شما به هیچ عنوان نمیتوانید وارد قلعه شوید.

در بخش های تکیه گاهی این قلعه, چهار دیدبان به صورت استوانه ای وجود دارد که محل استقرار سربازانی بوده تا جهت نزدیک شدن دشمن هشدار دهند. در راه ورود به قلعه شما باید راهی صعب العبود و پلکانی نامنظم را طی بکنید و خیلی مراقب باشید.

بخش اصلی این قلعه ۳ طبقه داردکه در بدو ورود قرار دارن. بعد از آن,هالی است که توسط ۷ اتاق احاطه شده. در بخش شرقی این قلعه, چند اتاق و آب انبار وجود دارد و در بخش شمالی پله هایی هستند که در طول زمان های طولانی تخریب شده اند.

در مورد اشیا, ظروفی در این قلعه هستند که از ۸۰۰ سال تا به امروز باقی مانده اند و سکه های مسی ای هستند که به علت زنگار موجود بر روی آن قابل خواندن نیستن. این قلعه در سال۱۳۴۵ در لیست آثار ملی به ثبت رسید و مرمت آن از سال ۱۳۷۶ تا کنون توسط اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

چگونه به آنجا برویم؟

راه کلیبر به قلعه تنها ۳ کیلومتر است اما بسیار دشوار. برای رسیدن به قلعه شما باید راه خطرناکی را طی کنید. از پرتگاه های خطرناک گرفته تا راهی صعب العبور و پله های نامتوازن. خیلی مراقب باشید. از دالانی که در راه ورد به این قلعه وجود دارد تنها یک نفر قادر به عبور از آن خواهد بود و باید تک تک از آن عبور کرد.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””] آدرس: استان آذربایجان شرقی, ۵۰ کیلومتری شمالی شهر اهر, ۳ کیلومتری جنوب غربی شهر کلیبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.