قلعه شگفت انگیز رودخان | مبحوس شده در جنگل های فومن

ما مردم ایران بخصوص ساکنین پایتخت، در تعطیلات و ایام نوروز و تعطیلات تابستان به شمال کشورمان زیاد سفر می کنیم… اما شاید از شمال و شهرهای آن و مکان های تفریحی – گردشگری و یا تاریخی آن چندان اطلاعی نداشته باشیم، از شمال یک دریا و جنگل و… متصور نباشیم.

امروز در یکی از شهر های شمالی کشورمان یک مکانی خارق العارده و شگفت انگیز وجود دارد که خیلی از ماها از آن بی اطلاع هستیم و یا اینکه نام آن را شنیده ایم اما اطلاعات چندانی از آن نداریم… در استان گیلان، شهر فومن یک قلعه ای شگفت انگیز و پلکانی وجود دارد که با مسیر عجایب انگیز آن شما را در رویایی تاریخی و سحرانگیز غرق می کند.

قلعه رودخان نام این مکان تاریخی و پلکانی است که به شما هم فرصت طبیعت گردی می دهد و هم تاریخ گردی… تجربه ی چنین سفری تاریخی و عجایب انگیز می تواند جزء لیست بهترین سفر های شما قرار بگیرد. در ادامه به معرفی بیشتر این قلعه شگفت انگیز خواهم پرداخت.

معرفی قلعه رودخان در شهر فومن

در شهر فومن، استان گیلان یک قلعه تاریخی – طبیعی بر فراز یک تپه ای و محصور شده در میان جنگل و درختان بلند قامت چندین ساله وجود دارد که عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است.

قلعه رودخان، دژ رودخان و یا قلعه حسامی نام های این قلعه است در پارک جنگلی رودخان مبحوس شده است. نام این بنای شگفت انگیز به عنوان یکی از عجایب هفتگانه گیلان شناخته شود، که در قدیم دژ رودگان یا روگان بوده است و در مرور زمان به رودخان تغییر یافته است.

به دلیل رودی که در کنار این قلعه وجود داشته نام رودخان را بر خود برگزیده است، رودخان پرآب و خروشان رودخان و مسیر پرپیج و جنگلی این قلعه در روزگاران گذشته لرزه به تن دشمنان می انداخته و از علل های مقاومت این قلعه سحر آمیز است. این قلعه متعلق به زمان ساسانیان است، و در زمان سلجوقیان اوج شکوه و عظمت این قلعه بوده است،

جالب است بدانید این بنای شگفت انگیز روزگاری یایگاه اسماعیلیان بوده است و مدتی نیز میرزا کوچک خان در این قلعه حضور داشته است. برای رسیدن و دیدن این قلعه ناگزیر هستید به دل جنگل بزنید… و مسیر سنگ فرش شده و پلکانی که چیزی حدود هزار پله را طی کنید.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

معماری قلعه هزار پلکانی رودخان

بر روی یک کتیبه ای سردر قلعه که در موزه گنجینه رشت قرار دارد نوشته شده است که در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاء الدین اسحق، تجدید بنای شده است.

این بنای به روی دو قلعه بنا شده است، و کل ساختمان به سه بخش؛ میانی – شرقی و غربی تقسیم شده است. یکی از این بخش ها به ارگ متخص بوده است که محل زندگی پادشاه – شاه نشین – قسمت های مسکونی و حرمسرا بوده است و اما بخش قورخانه نیز مربوط به امنیتی و دفاعی قلعه محسوب می شده است.

در قسمت شرق این قلعه جذاب دوازده ورودی – حمام – زندان – آبریز و در اضطراری وجود دارد، و آنچه که جذاب این است که در انتهای همین قسمت ساختمان دو طبقه ای بسیار زیبا وجود دارد که در ضلع جنوبی آن کوهی قرار دارد که نگهبان در آن مستقر بوده و در صورت حمله دشمن به قلعه علامت دهند.

قلعه رودخان از میلیون ها آجر – گچ – ساروج – سنگ لاشه و … ساخته شده است. داخل برج را نگاهی بندازید اجاق و دودکش های را می بینید، که علت آن ها این بوده؛ نگهبانی که به نجام وظیفه مشغ.ل بوده اند در سرمای زمستان گرم شوند و همچنین سقف برج نیز آن ها را از باد و برف و باران محافظت کند.

آب این قلعه را چشمه ای که در حیاط قلعه وجود داشت تامین می کرد که آن را با گنگ از سمت ییلاق زردخونی آورده بودند، این چشمه در زمان زلزله سال 69 گیلان خشک شد که با تلاش میراث فرهنگی گیلان دوباره احیا شد. آنچه به چشم می خورد تعداد زیادی برج دیدبانی است که حدود چهل و دو عدد می باشد.

بهترین فصل و زمان برای بازدید از قلعه رودخان

آب و هوای شمال در چهار فصل خوب و معتدل است، و امکان سفر و بازدید از این قلعه وجود دارد. اما بهترین فصل بهار و تابستان است چرا که آب هوای آن معتدل است و سردی هوا وجود ندارد و حتی در فصل تابستان شما می توانید از ساعت هشت صبح تا هفت عصر در این مسیر و این قلعه گشت و گذار کنید ولی در ایام زمستان فقط ساعت چهارآن هم در زمان عصر امکان بازدید وجود دارد.

مسیر دسترسی به قلعه شگفت انگیز رودخان

به شهر فومن استان گیلان سفر کنید و به مسیر جاده ای فومن – قلعه رودخان حدود بیست و دو کیلومتر را رانندگی کنید تا به پارکینگ این قلعه و مجموعه برسید و بعد دو کیلومتر پیاده روی کنید تا به پله های قلعه برسید و هزار پله ی معروف آن را طی کنید تا به این قلعه زیبا برسید.


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.