قلعه گنج؛ شهری در استان کرمان

0

قلعه گنج نام شهری است در استان کرمان که مرکز شهرستان قلعه گنج نیز به شمار می‌آید و جمعیتی بالغ بر ۱۶ هزار نفر داشته و مساحت آن به ۱۴۲۰۰ متر مربع میرسد. شهرستان قلعه گنج دو بخش مرکزی و ۵ دهستان دارد. آب و هوای قلعه گنج گرم و مرطوب است و اقلیم آن بیابانی میباشد. بارندگی‌های این شهرستان به دو گونه کم فشار و پر فشار محسوب میشود که بعضی اوقات سیل آسا نیز میباشند. ارتفاع شهر از سطح دریا ۴۵۰ متر بوده و اختلاف دمایی آن در حالت حداکثر و حداقل برابر با ۵۲ و ۲ درجه است.

از مناطق طبیعی شهرستان میتوان هلیل رود، رودخانه باسپین، رودخانه سورگاه، رودخانه رمشک، ارتفاعات کشیت، ارتفاعات بشاگرد، ارتفاعات دستجرد و ارتفاعات پایی میخ را نام برد. همچنین میتوان به مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتر در شمال شرقی قلعه گنج از روستای آهوان اشاره کرد.

زبان، مذهب و اقتصاد

گویش‌های محلی و مختلف این شهر بلوچی، بختیاری، بندری، محلی و پارسی تقسیم میشود. مذهب اکثر مردم اسلام شیعی بود و عده کمی نیز اهل تسنن و پیرو دین زرتشت هستند. مردم این شهر عمدتا به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.

هتل کپری

یکی از جاذبه‌های این شهر هتل کپری آن میباشد که اولین هتل کپری ایران بوده و معماری آن برگرفته از فضاهای اقامتی بومی آنجاست. ساختار اقامتگاه‌های این منطقه از چوب بوده و در بخش‌های از آن از شاخه‌های درخت خرما استفاده شده است.

منبع سیری در ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.