مسجد چوبی نیشابور؛ ضد زلزله و مقاوم

مسجد چوبی نیشابور؛ ضد زلزله و مقاوم

2

نیشابور به سبب قرار گرفتن در مسیر شهر مشهد، همواره یکی از مقاصد گردشگری مسافران بوده است. به علاوه، وجود جاذبه‌های تفریحی، گردشگری و مذهبی نیز باعث شده تا همواره مورد توجه تمام افراد نه تنها از سراسر ایران، بلکه از همه کشورهای دنیا باشد به طوری که اگر به این شهر سری بزنید، متوجه می‌شوید که تعداد قابل‌توجهی از مسافران خارجی به این شهر سفر می‌کنند.

 

درباره مسجد چوبی نیشابور

 

در نزدیکی شهر نیشابور، دومین شهرستان بزرگ استان خراسان رضوی پس از مشهد، مسجدی واقع شده که به خاطر اینکه جنس مواد سازنده آن از چوب است، با همین نام نیز شناخته می‌شود.

 

این مسجد در دهکده چوبین نیشابور قرار دارد که در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی، توسط مرحوم مهندس حمید مجتهدی ساخته شده است.

مسجد چوبی نیشابور

معماری مسجد چوبی نیشابور

 

این مکان مذهبی به عنوان اولین مسجد مقاوم در برابر زلزله در جهان به حساب می‌آید که ۲۰۰ متر زیربنا داشته و سقف آن به شکل شیروانی است. دو مناره ۱۳ متری در این مسجد وجود دارد که وزن هر کدام به ۴ تن می‌رسد. ظاهر این مسجد شباهت زیادی به یک کشتی وارونه دارد.

بر روی دیوارهای داخلی مسجد چوبی، حدود ۷ کتیبه وجود دارد که روی آنها متون قرآنی نقش بسته است. ضمن اینکه جنس این دیوارها از چوب درختان گردو و توت است.

ویژگی خاص مسجد چوبی نیشابور

پست های مرتبط

ساخت این مسجد ۲ سال طول کشید که با توجه به قرار گرفتن شهر نیشابور در منطقه‌ای زلزله‌خیز، این بنا می‌تواند تا ۸ ریشتر لرزش را تحمل کند.

مسجد چوبی نیشابور

اسکلت مسجد چوبی به شکل حرف L انگلیسی است و مناره‌های آن به سقف این مسجد متصل هستند. جنس دیواره‌های این مسجد دوجداره است که در بین این جداره‌ها، اسکلت آن قرار دارد. ضمن اینکه سقف و دیوارهای این مسجد به شکل عنکبوتی به هم وصل شده‌اند.

 

محیط بیرونی مسجد

 

محیط مسجد نیز با وجود درختان و گیاهان متعدد و آوازهای دلنشین پرندگان، بسیار خاص و منحصربفرد است.

 

چگونه به مسجد چوبی بروم؟

پس از رفتن به شهرستان نیشابور، بهترین شیوه برای رفتن به مسجد چوبی، تاکسی بهترین راه است زیرا اتوبوس به ندرت به آن مکان می‌رود. ضمن اینکه می‌توانید از مسافربرهای شخصی نیز درخواست کنید تا شما را به مسجد چوبی ببرند.

 آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، دهکده چوبین، مسجد چوبین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. مهسا می گوید

  عجیب بود. بنای چوبی اینقدر مقاوم!!!
  ممنون از مطلب خوبتون لذت بردم.

  1. smm183 می گوید

   ممنون از شما که همراه ما هستید
   با معرفی ما به دوستانتون، ازمون حمایت کنین