معبد هندوها؛ هنر معماری ایرانی و هندی

معبد هندوها یا پرستشگاه هندوها از آثار تاریخی و جالب بندر عباس به شمار می‌آید که رو به روی بازار روز قرار دارد. ساختمان آن در دوره قاجاریه و زمان حکومت حاکم وقت بندر عباس یعنی محمد حسن خان سعد الملک توسط تجار هندی ساخته شد.

معبد هندوها
معبد هندوها

اساس ساخت آن به شکل یک اتاق چهار گوش میانی است که گنبدی بر روی آن قرار دارد و طراحی آن کاملا متاثر از معماری هندی میباشد. این معبد بنا به نیازهای هندی‌های ساکن بندر عباس در دوره قاجاریه ساخته شد.

معبد هندوها
معبد هندوها

همانطور که در پست مربوط به مسجد رنگونی‌ها اشاره کردیم، هندی‌ها در آن سال‌ها به تجارت و بازرگانی در مناطق جنوبی مشغول بودند و همین نیز باعث شده بود که معبد‌ها یا مساجدی چون مسجد رنگونی‌ها بنا به درخواست آنان ساخته شود. هندی‌ها پیروان مکتب برهمنی هستند و بنا به تحقیقات انجام شده، این معبد متعلق به خدایان ویشنو است.

معبد هندوها
معبد هندوها

معماری و مصالح به کار رفته در معبد

مصالح به کار رفته در این معبد شامل لاشه سنگ، سنگ‌های مرجانی، خاک و گچ‌های ضخیم ماده، گچ لویی و ملات گچ و ساروج میباشد، یعنی همان مصالح به کار رفته شده در معابد برهمنی هندوستان نیز دز این معبد به کار رفته است. سطح معماری این بنا نه تنها گنبد آنرا از گنبدهای دیگر بندر عباس، بلکه از دیگر گنبدهای سراسر ایران نیز متمایز کرده است.

معبد هندوها-بندرعباس

اتاق معبد و محراب در شمال معبد واقع شده و دور اتاق معبد نیز از طاقچه‌ها و قاب‌های کور ساخته شده است. دور تا دور معبد چهار راهزو وجود دارد که در گذشته زائران به دور آنها زیارت میکردند. حجره‌های کوچکی داخل راهرو برای طلاب پیرو مکتب برهمنی در نظر گرفته شده و نقاشی‌هایی مذهبی نیز در داخل برخی از اتاق‌ها دیده میشود.

معبد هندوها
معبد هندوها

راه پله‌های مارپیچی از داخل راهروی غربی وجود دارند که به سمت بالا و به بام منتهی میشوند. ۴ نورگیر در ۴ طرف این فضای چند ضلعی روی دیوارها وجود دارد و گنبدی بزرگ با لایه‌های ذوزنقه‌ای و تزیینات آیین هندویی دیده میشود.

در ۴ طرف گنبد حدود ۷۲ برجک مخصوص هندویی وجود دارد که در وسط گنبد میله بزرگی قرار گرفته که در حقیقت محور زمین و آسمان را نشان می‌دهد. در قسمت ضلع شرقی گنبد، تالاری بزرگ وجود دارد که تالار اجتماعات بوده و نقاشی‌های مختلفی در آن به چشم میخورد که بیانگر فلسفه‌های مختلفی از اعتقادات مردم هند است.

با ترک این بنا در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی توسط سازندگان آن که از اهالی شهر بیشاپور هند بودند، بت‌هایی را از این مکتن با خود بردند و کم کم این بنا به بنایی متروک تبدیل شده و به مرور زمان دچار خرابی‌های مختلفی شد. این بنا زیاد مرمت گشته و با وجود مرمت آن، هنوز باز هم بخش‌های زیاد آن دارای خرابی‌‌های مختلفی هستند.

تصاویر معبد هندوها در بندرعباس

آدرس معبد هندوها: ایران، استان هرمزگان، بندر عباس، خیابان امام خمینی، رو به روی بازار روز.


منابع فرارو ویکی پدیا لست سکند

مطالب مرتبط