منطقه کوه خامین | طبیعت زیبای کهگیلویه و بویر احمد


تبلیغات | AD


همانطور که درنا همیشه به این نکته اشاره می کند، ایران یک کشور چهار فصل است. از غرب تا شرق و از قسمت جنوبی تا شمالی، زیبایی های طبیعی وجود دارد که می تواند سالانه گردشگران ایرانی و خارجی را جذب کند. یکی از مکان هایی که می تواند جای خوبی برای گذراندن تعطیلات باشد، منطقه کوه خامین در استان کهگیلویه و بویراحمد است. با درناتریپ جهت آشنایی با طبیعت زیبای کوه خامین این استان همراه شوید.

آشنایی

منطقه حفاظت شده کوه خامی، با مساحت ۲۵،۶۷۱ هکتار در ۳۰ کیلومتری در شمال شرق دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌ و منطقه ای  غالبا کوهستانی متشکل از ارتفاعات و صخره های سخت و صعب العبور دارای راههای متعدد و چشم اندازهای بسیار مهمی می باشد . این اکوسیستم جنگلی درمنطقه گرمسیری استان قرار دارد و در فصل زمستان قلل مرتفع آن پوشیده از برف است. ارزشهای خامین بیشتر مربوط به ارزشهای تفریحی ، تفرجگاهی است . چنانچه طی چندسال آینده حمایت و حفاظت مستمری از این منطقه صورت گیرد ارزشهای پژوهشی آن نیز جلب توجه خواهد کرد.  چرای مفرط دام ، وجود شکارچیان سنتی و محلی و عدم مدیریت جامع بهره برداری از منابع از عوامل تهدید این منطقه محسوب میشوند.

کوه خامین
کوه خامین
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

گونه های گیاهی و جانوری

پلنگ، بز و پازن، قوچ و میش، کبک دری، خوک وحشی، سمور، جغد، گرگ، خرگوش، شاهین، خرس قهوه‌ای، گراز، سنجاب ایرانی و از گونه های گیاهی میتوان به بلوط، بنه، انجیر وحشی، گون و زالزالک اشاره داشت.

آدرس: ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد، بخش شمالی شهر گچساران، کوه خامین

 

منبع ویکی پدیا سیری در ایران

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.