مکان های دیدنی مشهد


تبلیغات | AD


مشهد از شهرهای مذهبی ایران و بزرگ ترین شهر استان خراسان رضوی میباشد که بیشتر مسافران این شهر را به خاطر وجود آرامگاه امام رضا(ع) میشناسند. در این پست قصد داریم شما را با مکان های دیدنی مشهد آشنا سازیم. با درناتریپ همراه باشید.

۱. حرم امام رضا(ع)

از پر بازدیدترین بنای موجود در مشهد یعنی حرم امام رضا(ع) شروع میکنیم که علاوه بر ایرانیان، شاهد حضور زائران زیادی از دیگر کشورها به خصوص کشورهای عربی همسایه ایران میباشد. معماری این بنا در نوع خود بینظیر است و در معماری‌ های اسلامی نمونه عالی آنرا در دیگر کشورهای مذهبی چون عراق میتوان یافت.

مکان های دیدنی مشهد
مکان های دیدنی مشهد

۲. مسجد گوهرشاد

این مسجد در دوره تیموریان به دستور بانو گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری ساخته شد. مسجد گوهرشاد در جنوب حرم امام رضا(ع) قرار دارد و به همین دلیل از شلوغ ترین و پربازدید ترین مساجد ایران به شمار می آید.

۳. آرامگاه فردوسی مشهد

فردوسی بزرگترین حماسه سرای ایران میباشد که شاهنامه را طی ۳۰ سال سرود و ایرانیان او را به خاطر حماسه‌ های شاهنامه و همچنین شاعر احیاگر زبان پارسی میشناسند. آرامگاه این شاعر بزرگ در باغی زیبایی و نزدیکی مسیر مشهد به قوچان قرار گرفته است.

مکان های دیدنی مشهد
مکان های دیدنی مشهد

۴. آرامگاه نادرشاه

نادرشاه از شاهان بزرگ ایرانی و موسس سلسله افشاریه بود که ایران را از کنترل افغان ها آزاد کرد. ساختمان آرامگاه نادر از قسمت مرکزی یا محل تدفین وی و دو تالار موزه تشکیل شد که یکی از آنها موزه اسلحه‌های دوره مختلف ایران بود و دیگری موزه آثار مربوطه به دوره نادرشاه میباشد.

مکان های دیدنی مشهد
مکان های دیدنی مشهد

۵. مقبره شیخ بهایی

شیخ بهایی در سال ۹۳۵ هجری قمری در بعلبک متولد شد و در کودکی با پدرش به ایران آمد. شیخ بهایی از وزرای شاه عباس صفوی بود و تالیفات زیادی نیز از او به یادگار مانده است.

۶. مدرسه عباسقلی خان

مدرسه عباسقلی خان از مدارس علوم دینی در مشهد است که توسط عباسقلی خان شاملو در دور صفوی بنا شد. این مدرسه از مدارس حوزه علمیه مشهد است و در خیابان نواب صفوی قرار دارد.

۷. گنبد سبز

این گنبد در فلکه گنبد سبز واقع شده و علت نامگذاری آن به دلیل رنگ فیروزه‌ای گنبدش میباشد. آرامگاه شیخ محمد مومن در این قسمت قرار دارد که از عارفان دوره صفویه بود و گنبد سبز توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است.

۸. پیر پالاندوز

پیر پالاندوز یا شیخ محمد عارف از زاهدان مشهور دوره صفوی بود و برای امرار معاش پالاندوزی میکرد. این بنا در نزدیکی خیابان نواب صفوی واقع شده و اخیرا توسط آستان قدس رضوی بازسازی شده است.

۹. امامزاده یحیی مشهد

امامزاده یحیی از فرزندان زید و نوه امام سجاد(ع) میباشد که از مدینه به خراسان جهت مبارزه با بنی‌ امیه حجرت کرد. بقعه امامزاده یخیی یا میامی در جاده سرخس واقع شده است.

۱۰. هرثمه بن اعین یا خواجه مراد

هرثمه بن اعین یا خواجه مراد، طبق برخی منابع از یاران امام رضا(ع) بود و آرامگاه این شخص در جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته است.

۱۱. خواجه اباصت

خواجه اباصت از راویان حدیث حدیث  سلسله‌الذهب و همچنین راوی چگونگی شهادت امام رضا(ع) توسط خلیفه عباسی است و از اصحاب آن حضرت نیز بوده که در سال ۲۳۶ هجری قمری وفات یافت.

۱۲. بنای هارونیه

این بنا از بناهای دیدنی مشهد است که نامگذاری، تاریخ و استفاده آن دقیقا مشخص نیس و تنها آنرا به آتشکده، مسجد، خانقاه و… نسبت داده‌اند.

۱۳. پارک جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک های وسیع و قدیمی شهر مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد است که در هشت کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار دارد. بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد، میدان آزادی را به پارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید. این پارک دارای قنات میباشد.

۱۴. سرزمین موج‌ های خروشان

این بخش در قسمت خارجی مشهد و در جاده شاندیز واقع شده که اولین زیپ لاین سردوشیده در جهان به حساب می آید.

۱۵. سرزمین موج ‌های آبی

همانند موج های خروشان، این بخش از مجموعه‌ های آبی در مشهد است که از پارک های آبی سرپوشیده به حساب می آید.

۱۶. پارک ملت

این پارک دارای ۷۲۰۰۰۰ متر مربعی میباشد که در حاشیه بلوار وکیل آباد قرار گرفته است. امکانات زیادی در این پارک وجود دارند و از محبوبترین آن میتوان به شهر بازی پارک ملت اشاره کرد که دارای بلندترین چرخ و فلک خاور میانه و وسایل بازی بسیاری است.

۱۷. پارک کوهسنگی

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

این پارک در انتهای خیابان دکتر علی شریعتی قرار دارد که شامل امکانات زیادی میباشد. استخری عمیق در این پارک قرار دارد و باید حواستان بسیار باشد که به آن نزدیک نشوید، زیرا اگر در استخر گرفتار شوید، اگر شنا هم بلد باشید باز هم امکان غرق شدن به دلیل وجود پمپاژ فشار قوی میباشد.

۱۸. روستای اخلمد

روستای اخلمد در نزدیکی مشهد قرار دارد و دازای طبیعتی زیبا و چشم نواز است. این روستا دارای باغ ها و آبشاری زیبا میباشد.

۱۹. جاغرق

از دیگر روستاهای زیبای مشهد میتوان به جاغرق اشاره کرد که دارای طبیعتی زیبا و هوایی دلپذیر میباشد.

۲۰. شاندیز

این مکان از دیگر مکان‌های مشهور در مشهد است که در ۳۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده و دارای طبیعتی زیبا، سوغات و صنایع دستی نفیسی میباشد.

۲۱. طرقبه

این منطقه در بخشی کوهستانی واقع شده و دارای باغ‌ ها و رودخانه‌ های فراوانی است. این منطقه دارای پارک عمومی زیبایی بوده و سوغات آن نیز سبد دستی میباشد.

۲۲. سد طرق

این سد بر روی رودخانه طرق قرار دارد و از نوع دو قوسی متقارن میباشد و جهت تامین آب شهری احداث شده است.

۲۳. بند گلستان

بند گلستان بر روی رودخانه گلستان قرار دارد و قدمت آن به دوره تیموریان باز میگردد. علاقه مندان به قایق سواری مسلما یکی از اهداف سفر خود را در مشهد به دلیل بند گلستان انتخاب میکنند.

۲۴. زشک

منطقه زشک از مناطق ییلاقی مشهد بوده که در دره‌ای زیبا از رشته کوه‌های البرز قرار دارد و مسلاما با وجود طبیعتی بکر و آب و هوای خنک انتخاب بسیاری نیز خواهد بود.

۲۵. شاهان گرماب

این منطقه دارای چشمه آب گرم با حرارت ۴۸ درجه سانتیگراد است که بر فراز تپه‌ای قرار دارد. آب این منطقه برای درمان بسیاری از بیماریها بسیار مناسب است.

۲۶. خانه ملک مشهد

این بنا در خیابان امام خمینی مشهد واقع شده و یکی از نمونه خانه های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می شود. بنای مزبور در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است. خانه ملک امروزه از جاهای دیدنی مشهد و مرکز هنر های سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است.

۲۷. خانه داروغه

این خانه در دوره قاجار ساخته شده و علت نامگذاری آن به داروغه بخاطر دستور شخصی به نام محمد یوسف خان که داروغه مشهد بوده است میباشد. او از یک معمار روس خواست تا این بنا را بسازد. خانه داروغه منزلی شخصی بوده که برای مراسم پذیرایی رسمی در آن استفاده میشده است.

۲۸. سد چالیدره

ان منطقه از خوش آب و هوا ترین مناطق مشهد است. سد چالیدره یک سد خاکی رس بوده که به وسیله رودخانه جاغرق پر آب میشود و دارای امکانات تفریحی چون قایق رانی، ماهیگیری، رستوران و آلاچیق میباشد.

۲۹. باغ گیاه شناسی

این باغ گیاه شناسی دارای مساحت تقریبی ۲۵ هکتار و در غالب ۱۱ کلکسیون از ترکیب هنر معماری، معماری منظر و علم گیاهشناسی شکل گرفته است که در تاریخ ۲۲ خردادماه سال ۱۳۹۲ افتتاح گردید. از زیباترین جاهای دیدنی مشهد میتوان این باغ را نیز در لیست قرار داد.

۳۰. پیست اسکی شیرباد

پیست شیرباد در دامنه بلندترین قله استان خراسان با ارتفاع ۳۳۱۰ متر، بنا شده و به همین دلیل در بیشتر ماه‌های سال برف گیر می‌باشد و مساحت ۵۰ هکتاری آن فضایی مناسب برای تفریح سالم جوانان در کنار خانواده‌هایشان فراهم کرده‌ است.

سرزمین پروفسور بازیما

در پارک علمی پروفسور بازیما در زمان سفر خواهید کرد. این مجموعه شما را به چندین هزار سال قبل خواهد برد. و قدم به قدم با شما همراه میشود تا طبیعت و حیات وحش را از گذشته تا به امروز بشناسید. از ابتدا تا انتهای سفر راهبر متخصص هم مسیر شما است . سرزمین پروفسور بازیما تجربه دلچسبی از یادگیری علوم طبیعی را به بازدید کننده خود ارزانی می دارد.

پارک موضوعی پروفسور بازیما مشهد

باغ ملی مشهد

بوستان باغ ملی مشهد که از پارک‌های قدیمی و زیبای مشهد است در سال ۱۳۴۵ توسط حسین ملک به شهرداری مشهد واگذار شده است. پارک باغ ملی دارای مجموعه‌ای برای بازی کودکان نیز می‌باشد.

 

هلیوم پارک مشهد

هلیوم پارک مشهد اولین پارک ترامپولین یا همان پارک پرشی در ایران است. که امکانات و ویژگی های جالبی دارد. در این پارک می توانید از انواع ورزش های مرتبط با ترامپولین لذت ببرید که بسیار جالب و جذاب است.

هلیوم پارک مشهد

هلیوم پارک مشهد

منبع الی گشت جاذبه

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.