پل سامیان اردبیل | یادگاری از دوران صفویه

موقعیت جغرافیایی

پل تاریخی سامیان در روستای سامیان و در ۱۵ کیلومتری شهرستان اردبیل و جاده اردبیل به مشگین شهر قرار دارد­­. این پل در مسیر ارتباطی جاده اردبیل به قفقاز بر روی رودخانه قره سو واقع شده است.

وجه تسمیه 

نام این پل از روستایی در نزدیکی آن (روستای سامیان) گرفته شده است. و نیز به دلیل سرخی آجرهایش به آن پل سرخ سامیان هم می­گویند.

تاریخچه

بر اساس اسناد و مدارک موجود قدمت تاریخی و ساخت این پل به دوران حکومت صفویان بر می گردد که در مسیر ارتباطی شهر اردبیل به مغان و ارمنستان از طریق جاده قدیم مشگین شهر بنا شده است.

پل سامیان

معماری

پل سامیان با ۵۵ متر درازا؛ ۴ متر پهنا و ۵ متر بلندا بر دو سوی رودخانه قره سو استوار شده است. از نظر معماری پل سامیان پلی شش چشمه و اجرا شده با بدنه آجری پایه طاق سنگی می باشد. دهانه میانی پل، بزرگتر از دهانه های جانبی می باشد که بصورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته اند. بزرگتر بودن دهانه وسطی باعث منحنی شکل شدن پل شده است. طرفی از پل که رودرروی قره سو قرار گرفته موج شکنهایی به شکل مثلثی دارد. موج شکنهای طرف دیگر نیم دایره ای است که پشت بندهای منحنی وارش نقش به سزایی در زیبایی آن داشته اند. پل سامیان دارای ۶ دهانه در اندازه های مختلف با طاق جناغی است. پایه های این پل سنگی اند، به نظر میرسد این پل در گذشته دارای هفت چشمه و به صورت متقارن بوده که با گذشت زمان یکی از این دهانه ها از بین رفته است.

مشخصات فنی و مهندسی :

پل سامیان

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

از نظر فنی و مهندسی، این پل شامل شش دهانه اجرا شده با آجر و سنگ بصورت قوس های شاخ بزی و موج شکن های سنگی است. موج شکن های این پل در دو طرف متفاوت هستند. یک سمت پل به صورت منحنی و سمت دیگر به صورت تیز اجرا شده است. روی این پل چهار میل یا مناره راهنما در چهار گوشه پل وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته اند.این مناره ها برای راهنمایی مسافران در شب و هوای نامساعد، ساخته شده بود.این پل به گونه ای طراحی شده که تا ۳۰ تن وزن را تحمل می‌کند.

مصالح اصلی 

مصالح ساختمانی پل سامیان ، سنگ در پایه ها و آجر در طاق ها و مناره ها می باشد.

ثبت در آثار ملی

 پل تاریخی سامیان با شماره ۸۸۴ در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های دیدنی استان اردبیل

پلهای تاریخی

  • آدرس: ایران ، اردبیل ، کیلومتر ۱۵ جاده قدیم اردبیل به مشگین شهر، روستای سامیان ، رودخانه قره سو

مدت زمان بازدید از پل سامیان : ۳۰ دقیقه


تا به حال به استان اردبیل سفر کرده اید؟ پل سامیان را از نزدیک مشاهده کرده اید؟ نظرات خود را به اشتراک بگذارید


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.