کاخ فلاحتی | موزه کشاورزی ایلام

0

تاریخچه

کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی مربوط به دوره قاجار است و به دستور والی غلامرضا خان در سال ۱۳۲۶ ه . ق احداث گردیده است. و باتوجه به اینکه در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته، به کاخ کشاورزی هم مشهور است. فضایی که در گذشته کاخ در آن قرار گرفته بود کاملا باز بوده و باغ‌های میوه اطراف آن زیبایی خاص به آن بخشیده بودند. اما اکنون با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است.

معماری و تزئینات بنا

کاخ فلاحتی

این کاخ در زمینی به مساحت ۸۱۰ متر مربع با زیر بنای حدود ۳۳۷ متر مربع احداث شده است و نقشه درونی کاخ به صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هالی بزرگ در وسط می باشد و در جلوی هال یک ایوان قرار گرفته که در اتاق ها و هال به آن باز می شوند. دو طرف اتاق ها به صورت چند ضلعی منظم بیرون آمده و بین آنها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره ای به ابعاد ۲در ۱متر تعبیه شده که با طاقی نیم دایره ای و گچ بری های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است .سقف تراس بر دو ستون تکیه زده که سرستونها به شیوه کوفی ساخته شده ولی داخل اتاق ها بسیار ساده و بدون تزیین است سقف کاخ به صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است .

مصالح اصلی بنا

در ساخت این بنا از مصالحی نظیر آجرهای مربع شکل، سنگهای تراشیده شده، چوب، گچ و ورق گالوانیزه برای پشت بام استفاده شده و کف کاخ نیز با آجر فرش گردیده است . این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است. کف پیاده رو و صحن آن چنان که بعضا مشخص گردیده آجرفرش بوده و به علت استفاده بی رویه و خرابی سطح آن بعدا با موزاییک بازسازی شده است.

موزه کشاورزی ایلام
کاخ فلاحتی | موزه کشاورزی ایلام
پست های مرتبط

مقبره بابا سیف الدین

موزه کشاورزی ایلام

در سال ۱۳۹۰ بنای تاریخی کاخ فلاحتی به موزه کشاورزی شهرستان ایلام تبدیل شد.

این موزه دارای ۴ فضای نمایشی است:

  • فضای اول آن ابزارهای سنگی تپه علی کش که مربوط به ۸ هزار سال قبل از میلاد است و شامل تیغه، ریزتیغه و خراشنده از جنس چخماق، ابسیدین، کوبه و سنگ معمولی است.
  • فضای دوم شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت است. این بخش بیانگر وضعیت کشاورزی در حدود ۵۰ سال پیش است که کشاورزی به صورت سنتی انجام می‌گرفت و وسایل مورد نیاز این فعالیت‌ها در این بخش از موزه به نمایش گذاشته شده است.
  • بخش سوم و چهارم این موزه به گیاهان دارویی و اسناد زمین‌های کشاورزی و نمایش خرمن و مهر خرمن اختصاص دارد.

هم‌اکنون موزه تاریخ کشاورزی در بنا فعال و به روی علاقه‌مندان باز است.

ثبت در آثار ملی

کاخ قاجاری فلاحتی با شماره ثبت ۱۷۵۰ مورخ ۱۳۵۷/۶/۱ درفهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

جاهای دیدنی ایلام

 

آدرس : استان ایلام، شهر ایلام، خیابان آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی

 مدت زمان بازدید از این جاذبه: بین ۱ تا ۲ ساعت


آیا از این موزه دیدن کرده اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =