کاخ فلاحتی | موزه کشاورزی ایلام


تبلیغات | AD


تاریخچه

کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی مربوط به دوره قاجار است و به دستور والی غلامرضا خان در سال ۱۳۲۶ ه . ق احداث گردیده است. و باتوجه به اینکه در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته، به کاخ کشاورزی هم مشهور است. فضایی که در گذشته کاخ در آن قرار گرفته بود کاملا باز بوده و باغ‌های میوه اطراف آن زیبایی خاص به آن بخشیده بودند. اما اکنون با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است.

معماری و تزئینات بنا

کاخ فلاحتی

این کاخ در زمینی به مساحت ۸۱۰ متر مربع با زیر بنای حدود ۳۳۷ متر مربع احداث شده است و نقشه درونی کاخ به صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هالی بزرگ در وسط می باشد و در جلوی هال یک ایوان قرار گرفته که در اتاق ها و هال به آن باز می شوند. دو طرف اتاق ها به صورت چند ضلعی منظم بیرون آمده و بین آنها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره ای به ابعاد ۲در ۱متر تعبیه شده که با طاقی نیم دایره ای و گچ بری های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است .سقف تراس بر دو ستون تکیه زده که سرستونها به شیوه کوفی ساخته شده ولی داخل اتاق ها بسیار ساده و بدون تزیین است سقف کاخ به صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است .

مصالح اصلی بنا

در ساخت این بنا از مصالحی نظیر آجرهای مربع شکل، سنگهای تراشیده شده، چوب، گچ و ورق گالوانیزه برای پشت بام استفاده شده و کف کاخ نیز با آجر فرش گردیده است . این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است. کف پیاده رو و صحن آن چنان که بعضا مشخص گردیده آجرفرش بوده و به علت استفاده بی رویه و خرابی سطح آن بعدا با موزاییک بازسازی شده است.

موزه کشاورزی ایلام
کاخ فلاحتی | موزه کشاورزی ایلام

موزه کشاورزی ایلام

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

در سال ۱۳۹۰ بنای تاریخی کاخ فلاحتی به موزه کشاورزی شهرستان ایلام تبدیل شد.

این موزه دارای ۴ فضای نمایشی است:

  • فضای اول آن ابزارهای سنگی تپه علی کش که مربوط به ۸ هزار سال قبل از میلاد است و شامل تیغه، ریزتیغه و خراشنده از جنس چخماق، ابسیدین، کوبه و سنگ معمولی است.
  • فضای دوم شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت است. این بخش بیانگر وضعیت کشاورزی در حدود ۵۰ سال پیش است که کشاورزی به صورت سنتی انجام می‌گرفت و وسایل مورد نیاز این فعالیت‌ها در این بخش از موزه به نمایش گذاشته شده است.
  • بخش سوم و چهارم این موزه به گیاهان دارویی و اسناد زمین‌های کشاورزی و نمایش خرمن و مهر خرمن اختصاص دارد.

هم‌اکنون موزه تاریخ کشاورزی در بنا فعال و به روی علاقه‌مندان باز است.

ثبت در آثار ملی

کاخ قاجاری فلاحتی با شماره ثبت ۱۷۵۰ مورخ ۱۳۵۷/۶/۱ درفهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

جاهای دیدنی ایلام

 

آدرس : استان ایلام، شهر ایلام، خیابان آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی

 مدت زمان بازدید از این جاذبه: بین ۱ تا ۲ ساعت


آیا از این موزه دیدن کرده اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.