کلیسای کانتور | یادگاری از روس ها


تبلیغات | AD


کلیسای کانتور به «برج ناقوس» و همچنین با نام کلیسای روس معروف میباشد و در اواخر دوره ناصرالدین شاه قاجار توسط شرکتی روسی در قزوین احداث شد. این کلیسا ارتدوکس است و از کلیساهای کوچک ایران به شمار می رود. با درناتریپ جهت آشنایی با کلیسای کانتور همراه باشید.

کلیسای کانتور
کلیسای کانتور

تاریخچه

در زمان ناصرالدین شاه قاجار، بخش هایی از شمال ایران تحت کنترل روسیه قرار گرفت و با وجود اهمیت راهسازی در ایران در دوره قاجاریه، روس ها طی پروژه راهسازی سوشه در قزوین فعالیت میکردند. روس ها در طی سکونت خود در این مناطق، دفاتر و بناهای زیادی را را راه اندازی کردند که یکی از همین بناها کلیسای ارتدوکس کانتور میباشد. با اشغال ایران در جنگ جهانی دوم توسط متفقین، روس ها در مناطق شمالی ساکن بودند و از این مناطق به عنوان پایگاه استفاده میکردند. کانتور واژه ای روسی بوده که در زبان فارسی به معنای پایگاه است و دلیل نامگذاری این بنا همین میباشد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

معماری بنا

همانند دیگر کلیساها، این کلیسا نیز طرح چیلیایی دارد و محراب آن رو به خاور است. هنگام ورود به کلیسا شکل صلیب ارتدوکس کاملا قابل مشاهده است و خودنمایی می کند. در محوطه کلیسا، دو قبر یکی با رنگ سیاه و دیگری سنگی سفید که سایز کوچکتری دارد وجود دارند. یکی از این قبرها مربوط به معمار کلیسا بوده و دیگری مربوط به خلبانی روسی است که در جریان جنگ جهانی اول در نزدیکی این منطقه سقوط کرده و در محوطه کلیسا دفن شده است.

ورودی کلیسا در ضلع غربی آن است که فضای ورودی با سقف ورودی را شامل می شود. پس از درب ورودی، فضای هال است که در قسمت بالایی آن برج ناقوس کلیسا با ارتفاع حدود ۱۱ متر وجود دارد.

هال این کلیسا شامل نمازخانه و محراب میباشد و در دو طرف دو فضای مستطیل شکل وجود دارد. فضای محراب نیم دایره ای بوده و بر بالای آن گنبد ساخته شده است. فضای نمازخانه نیز گنبدی است و فضاهای جانبی آن نیز دارای پوشش هستند. همچنین نمای خارجی این کلیسا نیز ستون هایی تزئینی دارد.

نقشه معماری کلیسای کانتور دارای چندضلعی نامنظم است که با رنگ قرمز دارای لعاب آراسته شده است و زیبایی را دوچندان کرده است و دلیل شهرت این کلیسا اشکال خاص و به کار رفته در ساخت آن است. این اثر در ۲۰ آبان ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی ثبت گردید.

درناتریپ از علاقمندان به بناهای تاریخی دعوت می کند تا با سفر به شهر قزوین از این کلیسا نیز دیدن کنند.

چگونه به کلیسای کانتور برویم؟

ابتدا به شهرستان قزوین رفته و سپس به خیابان طالقانی و بعد خیابان دارایی و در قسمت جنوبی پارک لاله ها یا مشاهیر به این کلیسا می رسیم.

آدرس: قزوین، خیابان طالقانی، خیابان دارایی، ضلع جنوبی پارک لاله ها، کلیسای کانتور

منبع ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.