یتیمک، یتیمچه بوشهری

یتیمک، یتیمچه بوشهری

0

یتیمک، یتیمچه بوشهری

یتیمک نوعی غذای‌ محلی بوشهر است که تقریبا معادل یتبمچه‌ای است که در شهر‌های دیگر ایران پخته می‌شود. این غذا گوشت ندارد و سرخ کردنی نیز نیست؛ بنابراین می‌توان آن‌ را در دسته غذاهای سالم قرار داد.

مواد لازم

[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]بادمجان ۴ عدد
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]پیاز ۱ عدد
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]لوبیا چشم بلبلی ۱ پیمانه
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]آب تمبر هندی نصف لیوان
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]آب یک لیوان
[icon name=”check-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]روغن به مقدار لازم

طرز تهیه

۱. لوبیا چشم بلبلی را بجوشانید و در حین جوشاندن، آب آنرا دوبار عوض کنید تا خاصیت نفخ آن گرفته شود. حالا در یک تابه، پیاز را خرد کرده و حرارت دهید.

۲. بادمجان‌ها را پوست کنده و داخل آب نمک بگذارید تا تلخی آنها از بین برود.سپس آن‌ها را بشویید و به صورت مکعبی خرد کنید. بادمجان‌ها را به پیاز‌داغ اضافه کنید و سپس به آنها نمک، فلفل و زردچوبه بزنید.

۳. ابتدا بادمجان‌ها را در روغن تفت دهید. سپس آب را اضافه کرده و به مدت نیم‌ساعت آنها را حرارت دهید تا نرم شوند.

[icon name=”exclamation-circle” class=”” unprefixed_class=””]توجه: یادتان باشد که به روغن داغ آب اضافه نکنید. قبل اضافه کردن آب شعله ماهی‌تابه را خاموش کنید و اجازه دهید ماهی تابه سرد شود . سپس آب را به آن اضافه کنید.

۴. نصف یک بسته تمبر کوچک هندی را در نصف لیوان آب خیس کنید و بعد نیم ساعت آنرا از صافی رد کنید. لوبیا چشم بلبلی را روی بادمجان‌ها ریخته و آب تمبر ندی را نیز اضافه کنید.

[icon name=”hand-peace-o” class=”” unprefixed_class=””]یک راهنمایی:  آب تمبر هندی شور است. در مقدار نمک اضافه شده دقت کنید.

۵. نمک را در آخر پخت اضافه کنید. این غذا، تند آن خوشمزه تر است و اگر با ذائقه شما می‌پذیرد، می‌توان غذا را تند کرد. بعد از آنکه آب تمبر هندی به ورد مواد رفت و آب غذا کشیده شد، آنرا در ظرف ریخته و با سبزیجات تازه تزئین کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =