باغ فردوس تهران؛ نگینی سبز به دور از هیاهوی زندگی امروزی

0

شاید فکر کنید که تهران شهری است مملو از دود و بدون هیچ اثری از مناظر طبیعی. اما ما می‌گوییم این‌چنین نیست زیرا در پایتخت ایران هم می‌توانیم مکان‌هایی پیدا کنیم که ما را از دل‌مشغولی‌های زندگی مدرن دور می‌کنند. با درناتریپ همراه باشید تا با یکی از این مکان‌ها آشنا شوید.

تاریخچه باغ فردوس

در سال ۱۲۶۴ هجری قمری و به دستور محمد شاه قاجار، ساخت قصری در تجریش آغاز شد که به محمدیه معروف شد ولی به خاطر بیماری و سپس مرگ او، عملیات ساخت‌وساز پایان یافت و قصر نیمه تمام ماند.

سپس اطرافیان محمد شاه، از جمله حسینعلی‌خان معیرالممالک باغی در نزدیکی قصد محمدیه احداث نمود که به باغ فردوس شهرت یافت.

در ادامه فرآیند ساخت‌وساز، دوستعلی‌خان نظام‌الدوله که پسر حسینعلی‌خان معیرالممالک بود، با کمک معماران اصفهانی و یزدی در جنوب باغ ساختمانی بنا کردند که به رشک بهشت معروف شد. این ساختمان با سنگ مرمر و کاغذهای طلایی تزیین گردید ولی به خاطر بی‌اعتنایی دوست‌محمد‌خان فرزند دوستعلی‌خان، بنا تخریب شد و در نهایت با دست به دست شدن مالکیت، در زمان مظفرالدین شاه، محمدولی‌خان سپهسالار تنکابنی باغ فردوس را خرید.

سپهسالار علاوه بر ساخت استخرهای متعدد، قنات باغ را نیز دوباره زنده کرد و سر در بسیار زیبایی هم برای آن ساخت ولی به خاطر بدهی به تجارت‌خانه طومانیاس، باغ فردوس را با این تجارت‌خانه و طومانیاس هم آن را به دولت رضاخان واگذار کرد. در نهایت و در سال ۱۳۱۶ شمسی، دبیرستان شاپور در این مکان تأسیس شد.

پست های مرتبط

در سال ۱۳۱۶، دکتر محمود افشار یزدی قسمت‌های اطراف باغ و برخی بخش‌های آن را خریداری کرد و مساحت باغ فردوس را به ۱۲۰۰۰ متر مربع رساند.

شیوه معماری

مساحت این باغ به ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول آن ۲۸۰ متر است. عمارت باغ فردوس دارای دو طبقه به سبک قاجاریه بوده و در زمین‌های جنوبی و سراشیبی آن سنگ‌چین‌هایی مشاهده می‌شود که روی هر کدام از آنها فواره به چشم می‌خورد.

لازم به ذکر است که امروزه موزه سینمای ایران در باغ فردوس واقع است.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””] آدرس: ایران، تهران، شمیران، خیابان ولیعصر، باغ فردوس

منبع اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.